„V rozlehlém nivnickém katastru bylo letos medu méně než loni. Když na jaře rozkvetly stromy, přišlo chladné a deštivé počasí. Protože se zde nepěstuje řepka, jsme odkázáni na květy ovocných stromů a luční květiny. Na polích v naší oblasti převládají obiloviny, kukuřice a vojtěška nazeleno. Takže zdroje květové snůšky veškeré žádné,“ posteskl si Karel Hladiš, předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Uherské Hradiště, který se o malá pruhovaná stvoření, včelky, stará v Nivnici.

Vinobraní v rodinném vinařství Vaďura v Polešovicích. Viniční trať Nové hory, odrůda vína dornfelder.
Vinaři čelí následkům oteplování. Zásadní výměně odrůd se zatím brání

Také medovicový či lesní med byl letos v regionu vzácností. Včelaři z něj mají úly dost daleko od lesů v Bílých Karpatech.

„Letošní rok byl po stránce produkce medu hodně podprůměrný. Květového medu bylo o 10 až 20 procent méně v předcházejících letech. Druhového medu, lesního, lipového a akátového bylo velmi málo,“ svěřil se Josef Gabriel z Boršic, který chová 196 včelstev.

S včelařením začal ve včelařském kroužku ve svých dvanácti letech a o včely, které jej už osmým rokem živí, se správně stará a maximálně se jim věnuje.

Pokles o padesát procent

V rodině Šedů se včelaří od roku 1953. Zlechovský Radim Šeda, který včelaří sedm let, se nechal slyšet, že letošní výnos medu ve včelařící rodině byl na 50 procentech loňské sezony.

Supermarket, nákup, potraviny, roušky.
Zpět k zahrádkám. Lidé si v koronakrizi víc vážili jídla

„Ale ani ta nebyla dobrá. My jsme letos dostali v průměru kolem dvaceti kilogramů medu od jednoho včelstva. Byly ale roky, kdy někteří včelaři dostali i přes 40 kilo medu od jednoho včelstva. V produkci medu byly u včelařů, kteří mají úly na šesti stanovištích v našem regionu, velké rozdíly. Třeba v lesích kolem Salaše byla jarní snůška špatná, ale letní téměř žádná,“ řekl Radim Šeda, podle nějž za letošní menší produkcí medu může hlavně jarní počasí.

„V dubnu bylo sucho, v květnu a červnu, v čase hlavní včelařské sezony včely nemohly z úlů ven. Když nepršelo, foukaly větry, které z květů vyfoukávaly nektar. Ačkoliv někteří včelaři ze Slovácka vytočili letos málo medu, naše včelařící rodina zase na tom není tak špatně,“ svěřil se Radim Šeda. S úsměvem podotkl, že jeho včelky nepíchají, ale mají žihadlo a umějí ho použít.

Nákupy v obchodním centru. Ilustrační snímek
Nákup jídla v Česku? Kvůli Babišovým vazbám politická záležitost, míní Politico

„Počasí na nás včelaře letos nebylo hodné. Kvůli velmi slabé snůšce jsem musel svá včelstva přikrmovat cukerným roztokem už koncem července. Na med mně bude stačit méně sklenic než loni. Lidem, kteří si u mě med nezamluvili, těm jej nebudu moct prodat,“ řekl staroměstský včelař, který si přál zůstat v anonymitě.

Obavy z dovozu

Ukazuje se, že co region i včelař, na Slovácku je jich 1102 s 10 060 včelstvy, to jiná snůška medu. Mezi včelaři jsou také obavy z dovozu nekvalitního levného medu ze zahraničí, kde je laciný.

Houbařské žně snížily výkupní cenu hřibů na méně než třetinu
Houbařské žně se projevily na výkupních cenách. Hřiby klesly na třetinu

„Sklenička medu u včelaře může být letos dražší o deset i více korun. Zdražení medu je individuální, ne každý včelař ocení svoji práci se včelstvy, kterou s nimi a produkcí medu má,“ dodává šéf okresní včelařské organizace Karel Hladiš.