„Poptávka (po mobilních klimatizacích) se zvýšila o několik set procent a v tuto chvíli nejsou dostupné nejen v našich prodejnách, ale ani u našich dodavatelů. Do nabídky je vrátíme opět až v dalším roce," řekla Jana Choroušová z obchodů Datart.

Také v internetovém obchodě Mall.cz jsou mobilní klimatizace vyprodané. „Nicméně chystáme se během dneška a zítřka naskladnit nástěnné i mobilní klimatizace a také stovky kusů ventilátorů," uvedla mluvčí e-shopu Michala Gregorová. Podle ní jde o poslední dostupné kusy, takže až se vyprodají, další už letos zřejmě nebudou.

Podle mluvčího prodejen Euronics Marka Ingra jsou klimatizace sezónní zboží, které je na tzv. předobjednávku. „Výrobci nedrží skladové zásoby, vše se objednává několik měsíců dopředu. My jsme klimatizace naskladnili už na jaře. Stejné to bude i v příštím roce. Další klimatizace budou naskladněny v průběhu dubna 2016. Tento stav je u všech velkých prodejců stejný," uvedl Ingr.

Podle Šárky Jakoubkové z e-shopu Alza.cz přijde další dodávka mobilních klimatizací v závěru týdne. „Včera jsme naskladnili desítky kusů a ty byly okamžitě vyprodané. Ventilátory jsou ještě skladem," dodala.

Řetězec Globus (Baumarkt) ještě má několik kusů mobilních klimatizací na prodejnách v Brně, Chomutově, Pardubicích a Českých Budějovicích. „Při stávajícím trendu by se i ty však měly vyprodat v řádu dní. Vzhledem k tomu, že ani naši dodavatelé již žádné zásoby nemají, v sortimentu se klimatizace a jiné chladicí jednotky objeví zase až v příštím roce," uvedla mluvčí Pavla Hobíková.

Nedostatek zboží na trhu zatím obchodníci nevyužili ke zdražení dalších dodávek. „Z našich statistik můžeme vysledovat, že průměrná cena klimatizací na internetu od začátku léta vzrostla jen mírně a aktuálně se pohybuje zhruba kolem 8000 Kč," potvrdila Alexandra Čermáková ze srovnávače cen Heureka.cz.

Teploty v posledních dnech dosahují 37 stupňů a na řadě míst v ČR padaly teplotní rekordy. Vedra budou podle předpovědi v Česku panovat až do konce pracovního týdne. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné. Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření.