Nejdřív se do telefonů začalo z počítačů stěhovat internetové bankovnictví, postupně se z nich začínají stávat digitální peněženky. Stačí jen propojit bankovní účet s telefonem nebo nabít peníze do speciálního programu. Dnes už existují také telefony, které fungují podobně jako bezkontaktní platební karty.

Jenže stejně jako můžete přijít o peněženku, má svá rizika i mobilní placení. Vývojáři takových programů sice tvrdí, jak je vše bezpečné, je ale potřeba dodržovat určitá pravidla. Například uložená hesla vás mohou při krádeži telefonu stát tisíce. Kromě samotné krádeže zařízení může dojít ke zneužití přenášených dat nebo k napadnutí nebezpečným malwarem. „Stejně jako byste neměli používat internetové bankovnictví na počítači v internetové kavárně, neměli byste realizovat mobilní platby přes veřejné wifi připojení. V tom případě totiž veřejně přenášíte vaše bankovní údaje a v nezašifrované podobě je může kdokoli zachytit a následně zneužít," upozorňuje na skryté nebezpečí vedoucí virové laboratoře AVG Jiří Kropáč.

Důležité zásady

Kromě neuložených hesel je základem bezpečnosti zamčený telefon, originální aplikace stahované z oficiálních obchodů a antivirový program. „Mobilní přístroje jsou bez bezpečnostního programu stejně tak ohrožené jako počítače, viry šířící se internetem je mohou napadnout stejně tak. Kromě toho mobilní antiviry poskytují také technologii anti-theft, která umožňuje ztracený nebo ukradený přístroj vyhledat a uzamknout," doplňuje Jiří Kropáč.

K nejbezpečnějším formám mobilního placení patří technologie NFC, kterou má zatím jen 100 modelů telefonů. 
V Česku jich je k dostání zhruba polovina. Takový telefon funguje jako bezkontaktní platební karta, u kasy se nezadává žádné heslo ani PIN. Prodej telefonů s NFC se loni ve světě zvýšil o 300 procent.

Peněženka 
v telefonu

U nás zatím existují dvě digitální peněženky. Od ledna běží MasterCard Mobile, který mohou využívat klienti všech bank. Zatím je určena jen pro nákupy na internetu, stačí telefonem načíst informace 
o platbě pomocí QR kódu a zadat heslo. „Lidé se vyhnou zadávání údajů z karty do počítače, zcela tak odpadají dohady o bezpečnosti zadávání čísla karty," vyzdvihoval klady služby ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro ČR a Slovensko Richard Walitza. Do roka by měla přijít podobná služba od společnosti Visa.

Druhým oblíbeným programem je Mobito, které má tu výhodu, že se přes SMS dá ovládat i na telefonech bez internetového připojení. „Peníze nejsou v Mobitu fyzicky 
k dispozici, jsou bezpečně uložené na účtech partnerských bank. Program je chráněn osobním PIN kódem, navíc je svázán pouze s jedním telefonem. Váš osobní PIN nemůžete oddělit od mobilu ani SIM karty," říká Filip Zeman, ředitel společnosti Mopet CZ, která Mobito provozuje.

Po roce fungování hlásí 40 tisíc uživatelů a 1366 míst, kde se dá Mobitem platit, což je zatím pro společnost ztrátové. Od akcionářů ho chce odkoupit Česká spořitelna, která ale bližší informace zatím podávat nechce.

Mobily

Kateřina Ciborová