AKČNÍ CENA. VÝPRODEJ. SLEVA. SALE. Prodejci lákají někdy až 80procentními slevami. Jenže podle České obchodní inspekce a dalších expertů je cena po „slevě“ často stejná jako průměrná cena daného výrobku na trhu. Je proto dobré srovnávat s dalšími prodejci. Podobný trik podle srovnávače cen Heureka.cz používaly obchody také během listopadových akcí v rámci černého pátku.

Black friday v Ostravě. Ilustrační foto.
Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

A na co se mohou spotřebitelé těšit nyní? Podle Českých novin hračkářství Bambule a Sparkys slibují v povánočních výprodejích slevy až 60 procent. Prodejny s elektrem Electro World zlevní tisíce produktů ze všech kategorií. Obchody Albert zahrnou do výprodejů několik tisíc položek nepotravinového zboží, kosmetických balíčků i cukrovinek.

Větší klid při nakupování

Řetězce Tesco do slev zařadí domácí potřeby, elektroniku, oblečení nebo kosmetiku. „Povánoční slevy jsou u našich zákazníků velmi oblíbené. Důvody jsou výhodnější ceny a větší klid při nakupování,“ uvedl manažer spotřebního zboží Teska Aleš Pavlík.

Povánoční slevy a výprodeje v Praze 27.prosince.
Obchody a jejich fígle. Na co si dát pozor při povánočních výprodejích?

Dočkají se i milovníci módy. Akční ceny na vybrané zboží ze zimní kolekce nabízí prodejny C&A Moda. Slevy mají dosahovat až 50 procent. „Ode dneška do konce prosince nabídneme povánoční slevu 30 procent na všechny bundy a kabáty, včetně již zlevněných,“ uvedla mluvčí Veronika Kovaříková. Padesátiprocentní slevy inzeruje i Reserved.

„Řada obchodníků nečekala na povánoční období a slevové akce spustila již dříve. Například diskonty Lidl zahájily výprodeje spotřebního zboží již před Vánoci. Také obchody Deichmann spustily slevové akce v polovině prosince,“ uvádí web agentury ČTK. Také na internetu se začalo nakupovat už během vánočních svátků. Například Alza zaznamenala na Štěpána nárůst obchodu o 21 procent oproti 26. prosinci loňskému roku.

Ilustrační foto
Jste přejedení vánočními dobrotami? Lékárníci radí živočišné uhlí

Akce spustil i řetězec s elektronikou Datart, který oznámil, že výprodeje budou trvat do poloviny ledna. „Nabízet budeme slevy až 70 procent. Do výprodejů zařadíme produkty napříč celým sortimentem elektra a příslušenství. Výrobky do výprodejů budeme postupně přidávat a nabídku top produktů obměňovat, proto se určitě vyplatí nás sledovat po celou dobu výprodejů jak v e-shopu, tak v našich prodejnách,“ řekla tisková mluvčí Datartu Iva Pavlousková. Podle ní firma očekává velký zájem zejména o mobilní telefony, televize, herní konzoly a také pračky, chladničky a sušičky. 

Slevy až do února

Pražské nákupní centrum na Chodově na facebookové stránce nabízí zákazníkům zlevněné vybrané modely telefonů, tabletů a chytrých hodinek Samsung. Centrum Černý most vyzývá: „Zamiřte do SWAROVSKI na třpytivé povánoční nákupy a po cestě zkuste najít papírovou hvězdu, která je schovaná někde v našem centru. Ve SWAROVSKI vám papírovou hvězdu vymění za křišťálovou.“ Akce končí na Silvestra.

Nový Smíchov v Praze také zveřejnil akci platnou do konce roku a potěší především čtenáře. „Každý zákazník, který je nebo se stane členem Luxor věrnostního programu, získá slevu 20 % na svůj nákup.“ Fashion Arena Prague Outlet spustil výprodeje už 26. prosince a láká zákazníky nápisem SALE až do 13. února 2019, sleva by se měla týkat více než dvou set značek.

Miloš Zeman
Zemanovo vánoční poselství: Kdo hází květiny do košů, je primitivní hlupák

Obchodní domy jsou na zákazníky po Vánocích připraveny i v Ostravě. „Návštěvnost očekáváme zhruba na stejné úrovni jako v předchozích letech. Je o něco nižší než v posledních dnech před Vánocemi,“ řekl ředitel ostravského obchodního centra Futurum Tomáš Jelínek.

Podobně mluví i ředitelka Avion Shopping Parku Ostrava Zuzana Pilipčincová. „Za sedmnáct let provozu můžeme s trochou nadsázky říct, že nás snad už nemůže nic překvapit. Zkušení prodejci jsou připraveni na povánoční nákupy dostatečnými zásobami zboží i personálem,“ tvrdí Pilipčincová.

To, že by byly některé prodejny zavřené, rozhodně nehrozí. Vše pojede jako v běžný pracovní den uprostřed roku. „Vyškolený personál bezpečnostní služby je opět přichystán v případě komplikací koordinovat dopravu na parkovištích a příjezdových cestách,“ poznamenal Tomáš Jelínek z OC Futurum.

Výprodeje hlásí i brněnské Futurum. Také tam začínají největší slevy stejně jako v mnoha dalších obchodech 27. prosince, tedy ihned po skončení Vánoc, a budou trvat až do půlky ledna. „Obchodníci se určitě pokusí prodat vše, co se jim nepodařilo udat před Vánocemi,“ řekl za Futurum Miroslav Janovec.