"Nárůst obratu je způsoben jak změnou prodávaného portfolia k výrobkům technologicky náročnějším, tedy s vyšší průměrnou cenou, tak i nárůstem počtu vyráběných světlometů a zadních svítilen," uvedlo ve výroční zprávě vedení společnosti Hella Autotechnik Nova.

Firma v účetním roce 2014/2015 zahájila výrobu nových světlometů pro automobily Volkswagen Touareg, Škoda Fabia, Audi 6, BMW řady 1, Škoda Superb, Volkswagen Caddy i zadní svítilny pro Jaguar X-type a Volkswagen Tansporter.

Ve finančních plánech na účetní rok 2015/2016, který skončil dnes, vedení společnosti Hella Autotechnik Nova počítalo s dalším růstem tržeb o 33 %. Výsledky zatím nezveřejnilo. V roce následujícím by se růst tržeb mohelnické továrny měl zpomalit.

Většina tržeb pochází ze zahraničí

Do zemí Evropské unie exportovala světlomety za 10,3 miliardy korun. Na tuzemský trh připadly tržby v hodnotě 2,2 miliardy korun.

"Převážná část tržeb je soustředěna na čtyři hlavní zákazníky v automobilovém odvětví, a to společnosti Škoda, Volkswagen, BMW a Audi a na podniky ve skupině," píše se ve výroční zprávě.

Společnost Hella Autotechnik Nova loni v mohelnické továrně na světlomety zaměstnávala zhruba 1700 lidí. Německý koncern Hella je jedním z největších světových výrobců autoreflektorů. Závod v Mohelnici byl otevřen v roce 1999 a měl původně vyrábět jen reflektory pro automobilku Škoda Auto. Postupně se jeho produkce rozšířila na další značky.