„Já, Monika Babišová, oznamuji, že odstupuji z funkce člena představenstva společnosti Imoba. Současně si dovoluji požádat představenstvo, aby zajistilo předložení mého odstoupení jedinému akcionáři, to je společnosti SynBiol,“ napsala premiérova manželka v rezignačním dopisu z 23. května.

Podle webu E15 není z veřejně dostupných materiálů zjevné, zdali Babiš může ovlivnit volbu nástupce své choti. Kdyby tomu tak bylo, porušil by podmínku stanovenou v zákoně o střetu zájmů.

V dalších manželových podnicích zůstala

Babišová už v představenstvu Imoby působila v letech 2008 až 2012. Její poslední angažmá na tomto postu trvalo půldruhého roku. Podle obchodního rejstříku je nadále členkou představenstva Kosteleckých uzenin a správní rady nadace Agrofert, což jsou další subjekty nepřímo ovládané jejím manželem.

Imoba nejprve na výzvu, aby spornou dotaci vrátila, nereagovala. Když jí však regionální rada prodloužila lhůtu a pohrozila správním řízením, svůj postoj změnila. Zneužití unijních peněz nicméně vytrvale odmítá. Kvůli 50 milionům poskytnutým z unijních fondů čelí trestnímu stíhání jak Babiš coby dlouholetý majitel Agrofertu, tak dalších šest lidí včetně jeho manželky, švagra Martina Herodese a Babišových dvou dospělých dětí.