"S ratingem Baa1 nám byl přidělen stabilní výhled, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu ať již nahoru nebo dolu," řekla dnes mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Připomněla, že v souvislosti s propadem velkoobchodních cen elektřiny zahájila na konci února revizi ratingů evropských energetik také konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's (S&P). "Již v počáteční fázi této revize byl stávající rating ČEZ od S&P potvrzen na úrovni A- se stabilním výhledem, zatímco do režimu takzvaného "creditwatch" (možné snížení ratingu) byly zařazeny například společnosti EDF, RWE, EnBW, E.ON, Vattenfall, Verbund a Engie," dodala.

Ekonom a poradce finanční skupiny J&T Michal Šnobr řekl, že udělený stupeň ratingu Baa1 je i nadále velmi dobrý. "Z pohledu akcionářů ČEZ i z pohledu stability společnosti si troufám říct, že změna neznamená vůbec nic. Jde o něco, na co trh v zásadě vůbec nereaguje, a bylo by s podivem, kdyby reagoval," uvedl. "Ve školní terminologii jde o snížení známky z jedničky s hvězdičkou na normální jedničku," dodal.

Výroba elektřiny ČEZ v České republice je z 90 procent závislá na hnědém uhlí, jádru a vodě. Firma je tak výrazně ovlivněna výkyvy velkoobchodních cen, upozornila agentura. Ty se po prudkém poklesu v minulých měsících sice stabilizovaly, jejich nízká úroveň však bude podle Moody's i v příštích dvou až třech letech tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tlak na hospodaření by se mohl dále zhoršit kvůli nedávnému oznámení, že by firma mohla investovat do roku 2020 dalších 50 až 60 miliard korun, zejména do obnovitelných zdrojů, decentralizovaného řešení, teplárenství a distribuce.

V hodnocení ČEZ se zatím neodráží případný dopad možné významnější fúze nebo akvizice nebo nové investice v oblasti jádra. Důvodem je velmi nejasná pravděpodobnost těchto akcí, dodal Moody's.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník úvěr splatí včas a v plné výši. Má rovněž důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.