Důvodem poklesu těžby obou komodit byla aktuální světová cena

Hlavním důvodem poklesu podle nich byly nízké ceny ropy na světových trzích, které způsobily, že se těžba tolik nevyplácela. Vývoj cen ropy ovlivní i objem těžby v letošním roce.

Například cena severomořské ropy Brent klesla na začátku loňského roku až k 35 dolarům za barel, proti 60 dolarům v létě 2015. Nyní se její cena pohybuje kolem 53 dolarů za barel.

Kde MND těží?

Dobývací prostory MND pokrývají ložiska ropy a plynu na jižní Moravě, v oblasti od hranice s Rakouskem a Slovenskem směrem k Brnu, Vyškovu a Zlínu. Firma v těchto lokalitách provozuje stovku ropných a sedmdesát plynových těžebních vrtů.

Letos zahájila MND průzkumný vrt na ropném ložisku Žarošice. Společnost na ni poprvé využívá novou mobilní ropnou vrtnou soustavu MD-150. Spolu s menší soustavou MD-80 ji MND zakoupila loni, cena každé z nich se pohybovala v desítkách milionů korun. Dceřiná společnost MND Drilling&Services neprovádí vrty pouze v Česku, v posledních letech realizovala či realizuje zakázky v Itálii, Maďarsku, Rumunsku, Rakousku, Německu, Srbsku, Polsku a na Slovensku.

Transfer moravské ropy

V Česku se ropa vytěžená MND shromažduje v několika hlavních těžebních střediscích, odkud je transportována k odběratelům. Produkce z oblasti "sever" se zejména prostřednictvím ropovodu Družba dopravuje petrochemické společnosti Unipetrol RPA. Produkce z ložisek uložených jižněji se soustřeďuje ve sběrném středisku v Lužicích u Hodonína, odkud je po železnici transportována rakouské OMV.

Kdo je vlastníkem MND

MND patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Stoprocentním vlastníkem akcií firmy je nizozemská společnost MND Group N. V. V Česku má MND dceřiné společnosti MND Drilling&Services, která je největším vrtným kontraktorem v Česku a zabývá se průzkumnými vrty, MND Gas Storage, která má na starosti uskladnění plynu, a MND Energy Trading vzniklá v roce 2012 pro zajištění budoucího podnikání v energetických odvětvích.

V roce 2015 vzrostly tržby společnosti o 27 procent na více než 19 miliard korun, a to především díky obchodování s plynem. Kvůli poklesu cen ropy naopak klesly tržby z vlastních výrobků a služeb, tedy převážně z prodeje vytěžené ropy a plynu, o čtvrtinu na 2,3 miliardy korun. Kvůli poklesu cen se snížil i zisk zhruba na třetinu, tedy na 517 milionů korun.

Ilustrační foto.
Komárkova MND kupuje dva zásobníky plynu v Německu