Moravským a českým vinařům se podařilo získat hned čtyři z šesti nejvyšších ocenění soutěže, tedy tituly šampionů v kategoriích bílá suchá vína, ostatní bílá vína (polosuchá a polosladká), červená vína a šumivá vína. V kategorii růžových a přírodně sladkých vín uspěli slovenští a maďarští vinaři. Účast našich vín finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajišťovalo Národní vinařské centrum.

Šampiony Valtických vinných trhů se stal Ryzlink vlašský 2016 od mikulovského vinařství Volařík a Svatovavřinecké 2015 ze Chateau Valtice.
Vinařský Wimbledon zná vítěze. Šampiony jsou Volařík a Chateau Valtice

Tituly šampiona však nebyly jediným úspěchem, kterého vína z České republiky dosáhla. Celkem 47 vín z třiceti různých vinařství bylo oceněno zlatou medailí.

"Přírodní podmínky, skladba odrůd a vinařský styl se v zemích střední Evropy, které byly na soutěži zastoupeny zdaleka nejvíce, příliš neliší. O to hodnotnější jsou pak ocenění, v kterých se tak nepromítají osobní preference či patriotismus porotců, ale výhradně kvalita představených vín. A kvalita byla letos jednoznačně na straně vinařů z Moravy," komentoval úspěch Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a porotce letošního ročníku. 

Soutěž Muvina Prešov probíhá pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno). Kromě Babisze v komisích zasedli také další profesionálové z České republiky např. Vladimíra Seidlová, Josef Valihrach, Josef Valihrach ml., Radomil Baloun, Pavel Lacina nebo Vojtěch Masařík.

Vítězná moravská vínaKategorie bílá suchá vína: Solaris, pozdní sběr 2017, Vinařství Šilinek
Kategorie bílá ostatní vína (polosuchá, polosladká): Tramín červený, bobulový výběr 2016, ZD Sedlec u Mikulova
Kategorie červená vína: Merlot, pozdní sběr 2015, Habánské sklepy s.r.o.
Kategorie šumivá vína: Bohemia Prestige brut 2016, Bohemia sekt a.s.

Natáčení vinařského cestopisu České televize Krajinou vína. Vlevo režisér Jan Těšitel, vpravo moderátor Václav Žmolík.
Filmaři natáčí na Pálavě nový cestopis o víně. Přiblíží i jednotlivé odrůdy