Vlastně úplně posledním pracovištěm, kde se ženy dosud nevyskytují, zůstávají doly. Jinak jim stále větší využití moderních technologií, které odstraňují řadu fyzicky náročných aktivit, ještě více otvírá dveře do dosud „mužských" povolání.

Čtěte také: Babiš ukázal Deníku audit svých financí. Firmy pochybení nenašly

S kamionem dnes podle statistik ministerstva práce v ČR jezdí šest stovek profesionálních řidiček, dalších 1600 řídí autobusy. „Ženy umí tuto práci vykonávat svědomitě, jezdit bez nehod a dokážou se nejen mužům vyrovnat, ale mnohé z nich i předčí," říká ředitel Institutu silniční dopravy ČESMAD Bohemia Tomáš Bicera a dodává, že navíc bývají pečlivější a techniku přitom zvládají i bravurněji.

Stejně je tomu u „modré armády". Strojvedoucí u Českých drah dělá 13 žen, další pětice se na tuto ka-riéru chystá. Jiné se starají o údržbu vlaků, žena je i jedním z pětice vrchních přednostů dep kolejových vozidel. A ženy nezůstávají jen při zemi. U leteckého dopravce Travel Service jich nyní pilotuje 12, což jsou necelá čtyři procenta pilotů ve firmě. Stejné procento pilotek je i u ČSA jde o sedm žen.

A rozhodně nebudou poslední. „Hlad po kvalifikovaných pilotech celosvětově neustále roste, a proto je přirozené, že se bude objevovat stále více pilotek," míní mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Ženy ve zbrani

Dveře mají dámy otevřené i do ozbrojených složek. Mezi více než 40 tisíci policisty v ČR jich nyní slouží přes 6000. „Vzhledem k tomu, že u Policie ČR procházejí všichni stejným výběrovým řízením bez ohledu na pohlaví, mají ženy stejné možnosti jako muži," řekla Ivana Nguyenová z policejního prezidia. Skoro výsostné postavení mají při vyšetřování domácího násilí. Přes pět stovek žen najdeme také ve velitelských pozicích armády, je to bezmála deset procent celkového počtu jejích vedoucích míst. „Slouží v zahraničních operacích, ve velitelských strukturách, máme pilotky, řidičky, výsadkářky a dokonce i jednu kaplanku," uvedla Denisa Vernerová z generálního štábu.

Zrušení podmínky absolvování povinné vojenské služby otevřelo v 90. letech ženám dveře k řízení letového provozu. Pracuje tam 23 žen, více než 10 procent z celkového počtu řídících letového provozu. „Postupně se zvyšuje i jejich zařazení do náročnějších pozic v rámci provozního managementu, kde zastávají funkce vedoucích směn, výcvikových instruktorek, anebo se podílejí jako projektové specialistky při vývoji a zavádění nových prvků v systému řízení letového provozu," říká Richard Klíma z Řízení letového provozu.

Nepřehlédněte: Kardinál Miloslav Vlk: Komunismus zničil cit pro právo a spravedlnost

Jenže, ženy se sice mužům vyrovnají téměř ve všem, přesto mají výrazně nižší platy než muži ve stejných pozicích. Toto je hlavní deficit české společnosti ve vztahu k ženám. Podle statistiků v roce 2015 vydělávaly v průměru 24 tisíc korun měsíčně, tedy o 10 tisíc korun méně než muži. V EU na tom jsou hůře než Češky už jen Estonky. Hlavním důvodem je, že ženy obvykle zastávají nižší funkce.

Podle šetření společnosti Bisnode jim patří jen čtvrtina pozic jednatelů firem či v jejich představenstvech a dozorčích radách. Jejich podíl i na těchto místech ovšem roste. „Výsledky analýzy naznačují, že se v mužské konkurenci lépe prosazují mladší ženy," uvedla Petra Štěpánová z Bisnode. Změna to je ovšem velmi pomalá. „Situace není dobrá," posteskla si Jitka Hausenblasová ze společnosti Gender Studies.

Dívky potřebují vzory

Pomoci by podle ní měly studentky technických vysokých škol. Z více než 21 tisíc studentů Vysokého učení technického v Brně je nyní přes 6000 žen, tedy 28 procent. Jejich podíl za sedm let vzrostl o pět procent. „Studentky mají lepší studijní průměr a vyšší pravděpodobnost, že stu-dium zdárně ukončí," doplňuje k tomu mluvčí VUT Radana Kolčavová.

Dobrou zprávou je vzrůstající zájem žen o jadernou fyziku. O tom, že i v tak doposud „mužském" oboru může udělat kariéru žena, svědčí příklad předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.

„Ženské, které jsou úspěšné a mluví do médií, rozhodně slouží jako vzory a mladé holky se s nimi můžou ztotožnit. Důležité je, když jsou vidět," dodala Hausenblasová.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Jak se liší mzdy obou pohlaví?Zdroj: Deník