Ve střední a východní Evropy by se mzdy měly zvýšit výrazněji než v západní Evropě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mercer, který na konci letošního září analyzoval plány navyšování mezd na rok 2012 u 329 nad­národních společností.

„Česká republika se více blíží k zemím západní Evropy, kde se rozdíl mezi nárůsty mezd a inflací snižuje,“ uvedl Petr Boldiš z české pobočky Merceru. Dodal, že většina firem zatím nevnímá, že by ekonomická krize pominula a je tak v navyšování velmi opatrná.

Průzkum ukázal, že region střední a východní Evropy ve srovnání se západní Evropou nabízí vyšší nárůsty mezd, a to v průměru o 5,7 procenta. Nejnižší nárůsty předpokládá Litva, Kypr a Česko s očekávaným růstem o 2,9 až 3,4 procenta. Maďarské a polské firmy předpokládají zvýšení o čtyři procenta. Společnosti v Turecku, Rusku a na Ukrajině čekají ještě výraznější zvýšení.

Žebříček nejvyšších plánovaných nárůstů mezd pro rok 2012 v západní Evropě vedou zaměstnanci ve Velké Británii, kde firmy plánují mediánový nárůst o tři procenta základní mzdy napříč všemi skupinami zaměstnanců. Inflace ve Velké Británii se pohybuje kolem pěti procent a tak vzrůstající ceny dopravy, pohonných hmot a potravin dostávají zaměstnance pod finanční tlak.

Předpokládané nárůsty v rámci západní Evropy jsou srovnatelné s drobnými odchylkami mezi zeměmi v rámci i mimo eurozónu. Průměrný plánovaný nárůst je 2,7 procenta. Nejvyšší nárůst uvádí Norsko, a to o 3,1 procenta. Naopak nejnižší růsty předpokládá Švýcarsko, Portugalsko a Irsko. Typicky jsou nárůsty vyšší v severních státech Evropské unie.

Čtěte také: Průměrná mzda vzrostla o 574 korun