Přestože skoro dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu stále nedosáhnou, tentokrát jsou platy taženy i odspodu. Tedy nejnižšími mzdami ve stravování či kultuře a platy ve státní sféře, které mimochodem v minulém (volebním) roce vzrostly v průměru o 13 procent.

Marek Rosa
Vývojář umělé inteligence: I člověk jede podle programu. Vymyslela ho evoluce

Zatímco průměrná mzda za rok poskočila o osm procent, medián (tedy nejtypičtější mzda „uprostřed“) je vyšší o devět procent. Nejčastěji tedy nyní Češi berou mediánovou mzdu 27 320 korun (muži 29 639 korun a ženy 24 790 korun). U všech částek je ale nutné odečíst inflaci, která loni z hodnoty platů ukrojila 2,5 procenta.

Paradoxně nejméně loni rostly nejvyšší mzdy, tedy v bankovnictví, pojišťovnictví a v počítačových oborech. Bankéři či ajťáci si polepšili jen o 4,5 procenta a berou v průměru 50 až 53 tisíc korun měsíčně.

SHÁNÍM IT, ZN.: HNED

V případě počítačových odborníků ani takový plat nestačí. Firmy je přetahují a tlak na jejich mzdy tak roste.

Podle průzkumu mezinárodní společnosti Hays dosahují platy v oborech IT v podstatě vždy přes 50 tisíc korun. U specializovaných pozic jako například expertů na tzv. Big Data mohou přesáhnout 150 tisíc korun měsíčně. U ajťáků je navíc trendem odchod na volnou nohu.

Za deset let deset tisíc.Zdroj: Deník

„Rok od roku přibývá IT expertů, kteří jistotu stálého zaměstnání, vykoupenou nižším výdělkem a stereotypní prací, mění za kreativitu na volné noze,“ popisuje Milan Čálek z portálu Cool-jobs.eu, který se zabývá právě obsazováním a doporučováním práce a pracovních pozic pro ajťáky. Kromě IT expertů na volnou nohu odcházejí čím dál častěji i odborníci z marketingu a reklamy.

A jak budou výplatní pásky všech profesí vypadat letos? „Pro rok 2018 počítáme, že průměrná nominální měsíční mzda poroste více než sedmiprocentním tempem,“ uzavírá Milan Frydrych, analytik Raiffeisenbank.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Češi pobírají stále vyšší platy. Průměrná mzda už překonala hranici 30 tisíc