Zaměstnance zřejmě čekají lepší časy. Aspoň tak vyznívají prognózy některých ekonomů. Mzdy porostou a bude se snižovat inflace, takže lidem zůstane v peněženkách více peněz.

„V soukromé sféře by v příštím roce měly mzdy vzrůst o sedm až osm procent. Inflace by měla být asi dvě procenta, takže reálný růst odhaduji na pět až šest procent,“ předpověděl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Z toho usuzuje, že se lidem bude příští rok zvedat životní úroveň, čímž se bude také zvyšovat spotřeba. Očekává proto mírný ekonomický růst.

Zaměstnanci se kvůli vládním krokům musí připravit na méně benefitů:

Řada podniků začne omezovat zaměstnanecké benefity. Vláda se totiž kvůli úsporám ve státním rozpočtu rozhodla od příštího roku omezit jejich daňové zvýhodnění, od čehož si slibuje sto miliard korun navíc.
Firmy budou kvůli vládě omezovat benefity. Podívejte, jaké jsou nejrozšířenější

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil je ještě konkrétnější. „V letošním i příštím roce lze očekávat poměrně dynamický růst nominálních mezd, což ovšem spíše než z oslnivého výkonu české ekonomiky vyplývá ze zvýšené inflace. Průměrná mzda by se tak mohla v roce 2023 dostat ke 43 400 korunám, v roce příštím pak ke 46 400 korunám. Medián poroste o něco pomaleji, a v roce 2024 by tak mohl činit zhruba 39 900 korun,“ upřesnil.

Diktát zaměstnanců

Tlak zaměstnanců na růst mezd bude mít podle marketingové ředitelky personální agentury Grafton Recruitment Jitky Kouby několik příčin, a to bez ohledu na výši inflace. Jednak k tomu přispěje nedostatek zaměstnanců, jednak i znovuzavedení odvodu 0,6 procenta na nemocenské pojištění. Svým dílem přispěje i omezení daňových výhod pro zaměstnanecké benefity.

„Podmínky si bude diktovat kandidát a zaměstnavatel nemůže hrát vabank. Když nevyhoví, sehnat dnes náhradu je mnohem složitější a časově náročnější než před pár lety. A zaměstnanci mají oporu v odborech,“ míní Kouba.

Platy lékařů vzrostou až o 15 tisíc korun měsíčně: 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)
Válek se dohodl s lékaři. Platy vzrostou až o 15 tisíc, protest by měl skončit

Mzdy podle některých odborníků porostou nejvíce v informačních a komunikačních službách, kde dlouhodobě přetrvává převis poptávky po zaměstnancích nad nabídkou. „Zde by se mzdový růst měl pohybovat poblíž devíti procent. Očekávané zotavení spotřebitelské poptávky by mělo svědčit pracovníkům v obchodě, ubytování či pohostinství, kteří by mohli dosáhnout na zhruba osm procent,“ myslí si Hradil.

S tím tak ale úplně nesouhlasí Kouba, podle níž mzdy v IT sféře dosáhly svého stropu. „Lidé sice chybí napříč obory i regiony, ale nejkritičtější situace je s kvalifikovanými odborníky do výroby a s řemeslníky. Aby firmy dokázaly splnit své závazky a zakázky, budou muset potřebné lidi řádně zaplatit,“ doplnila šéfka personální agentury.

Soukromý versus státní sektor

V posledních letech se zvyšovaly i platy ve veřejné sféře a přesahovaly mzdy v soukromém sektoru. To je podle Křečka dáno tím, že ve veřejné sféře je zaměstnáno více lidí s vyšší kvalifikací. Ekonomové se domnívají, že tyto nůžky se budou přivírat. „Je to dobrá zpráva pro naši ekonomiku, protože soukromý sektor na veřejnou sféru vydělával. Bude se tak snižovat motivace lidí odcházet ze soukromé do veřejné sféry,“ řekl Křeček.

Podle Hradila se bude projevovat snaha vlády dostát svým slibům o šetření na provozních výdajích. „Průměrná mzda by tak měla průměrný plat předehnat, byť patrně jen o pár set korun,“ míní Hradil. Porostou platy zejména pracovníkům ve zdravotnictví a učitelům. Ve zbytku veřejného sektoru platy sice také porostou, ale ve srovnání se zbytkem ekonomiky jen mírně.

Životní úroveň Čechů od revoluce výrazně vzrostla: 

Životní úroveň se v České republice od sametové revoluce zdvojnásobila. Ilustrační foto
Životní úroveň se v ČR od revoluce zdvojnásobila. Výdělky narostly čtrnáctkrát

Učitelé mají podle Křečka poprvé v historii garantovaných 130 procent průměrné mzdy. Lékaři by měli dostat přidáno až o patnáct tisíc korun a nezdravotnickému personálu by měly vzrůst platy o pět procent. S tímto návrhem přišel tento týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).