Ač je to možná na první pohled zvláštní, jedna adresa může poskytovat sídlo až pro tisíce firem. Nejde přitom o obrovskou kancelářskou budovu, ale o dům, nejčastěji dokonce pouze o jednu kancelář.

Takovýchto míst má nejvíce Praha. Podle databáze jich je přes 200. Vyplynulo to z analýzy nejobsáhlejší on-line databáze českých firem Merk.cz. Datový tým zjistil také to, které ulice jsou v dalších velkých českých městech firmami nejvíce žádané.

Budova zvaná Letiště na autobusovém nádraží v Rakovníku
Stane se z herny sídlo firmy? I to je možný scénář Letiště v Rakovníku

Tři minuty chůze od Staroměstského náměstí, jednu minutu chůze od OC Palladium a v těsné blízkosti stanice metra Náměstí republiky se v pražské ulici Rybná číslo popisné 24 nachází nenápadný dům. Vypadá jako klasický nájemní. V přízemí jsou obchody a v patrech byty i kanceláře. A přesto je něčím jiný – jde totiž o dům s nejvíce sídly tuzemských firem. Podle obchodního rejstříku tuto adresu uvádí hned 3746 firem. Papírové sídlo na této lukrativní adrese přijde na 199 korun za měsíc.

„Druhou nejčastěji využívanou adresou v metropoli najdeme v ulici Kaprova 14, kde je zapsaných 2732 společností. Pokud bychom analyzovali celé ulice, potom nejvíce sídel je vedených opět v ulicích Rybná, Kaprova a následně Sokolovská. V Brně mezi domy s největší koncentrací firem patří Lidická 19 s 1209 sídly, Příkop 4 s 952 sídly a Příkop 6 s 651 sídly,“ řekl zakladatel služby Merk.cz Tomáš Berger.

Ilustrační foto.
Evropská komise navrhuje omezit anonymitu u virtuálních měn

Virtuální sídla jsou v Česku stále populárnější. Každým rokem jich přibyde několik desítek. Při splnění všech zákonných požadavků jsou plně legální variantou umístění sídla.

Mezi tyto zákonné povinnosti patří správné označení sídla, zajištění přebírání písemností, zajištění kontaktu s veřejností a státními orgány. Firmy volí virtuální sídlo především kvůli možnosti získat lukrativní adresu za velmi výhodnou cenu a také kvůli nižšímu riziku finančních kontrol.

Sídlo společnosti umístěné v anonymnějším prostředí většího města může také přinést větší klid k podnikání a rozvoji firmy.

Škoda Auto, Foxconn CZ a ČEZ. To jsou společnosti, které se umístily na prvních třech místech žebříčku největší vývozců CZECH TOP 100. Nejvíce se z Česka vyváží do Německa a na Slovensko.
Nejstabilnější české firmy? Ty, které podnikají ve zpracovatelském průmyslu

Nejčetnější virtuální adresy firem

virtuální adresy firemZdroj: red