Alena Vitásková na konci července po šesti letech skončila v čele Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a místo ní od včerejška energetiku nově hlídá pětičlenná rada jmenovaná vládou.

Velký vliv má na cenu tepla, u ostatních komodit je to ale slabší. U elektřiny například rozhodnutí ERÚ ovlivní maximálně 55 procent z výsledné ceny. U plynu je to jen cca 20 procent.

I přesto bude mít nová rada před sebou řadu úkolů.  Podle odborníků by nemusela tolik podléhat tlakům z vnějšku, ať už od politiků, či od energetických skupin. „Budou rozhodovat společně a vést diskusi. Což chybělo úřadu v uplynulých letech,“ říká Michal Eisner, jednatel společnosti Energie na druhou. Za zásadní považuje, aby nová rada zvládla decentralizaci – tedy nastavit spravedlivé podmínky pro situaci, kdy si zákazníci vyrábějí energii sami, například solárními panely. A dále by měla podporovat trendy jako elektromobilita či vozidla na stlačený zemní plyn (CNG).

Podle Václava Derfla ze společnosti Centropol by rovněž bylo žádoucí, aby nová rada zásadně přepracovala Etický kodex, který by měl bojovat s nekalými nabídkami tzv. šmejdů. V praxi ale kodex příliš nefunguje. Stejně tak je podle Derfla nutné, aby se zpřehlednily faktury za spotřebu elektřiny nebo plynu. Po minulé změně vyhlášky o vyúčtování dodávek se na fakturách objevily další povinně uváděné údaje. Ty však vedly spíše ke zmatení zákazníků, kteří jim nerozumějí.