Základní pojištění, která byste měli mít na české hory

Srážce na sjezdovce nikdy stoprocentně nezabráníte. Pojištění odpovědnosti je vedle tradičního zdravotního pojištění tím nejdůležitějším, protože dokáže chránit před obrovskými škodami.

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

„Poškozený totiž může požadovat odškodnění nejen za zlomené kosti a lyže, ale může do něj zahrnout i finanční kompenzaci za výpadek příjmu nebo dlouhodobě sníženou kvalitu života. Odškodnění po vás může požadovat i zdravotní pojišťovna poškozeného,“ varuje Jiří Kubík, finanční poradce Partners.

Podle průzkumu České asociace pojišťoven, 13 procent z těch, kteří provozují nějaký rekreační sport, již způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku, která přímo souvisela s jejich sportovní činností. Nejčastěji šlo o zranění při lyžování, na zimních stadionech, cyklo či inline stezkách nebo v plaveckých bazénech a akvaparcích.

Dobrým doplňkem je i úrazové pojištění

Každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Znamená to, že pokud náklady na vaši léčbu přesáhnou limit pojištění, musíte částku navíc uhradit ze svého. Pojištění na vysoké částky české pojišťovny povětšinou standardně nenabízejí. Průměrná výše výplaty za zranění z úrazového pojištění je v Česku 20 000 korun za dobu léčení, v případě trvalých následků 250 000 korun.

V Česku v současné době padnou dvě třetiny celkového pojistného vyplaceného za úrazové pojištění na krytí méně závažných úrazů. „Jinými slovy, Češi si hromadně předplácejí za pojištění, které slouží hlavně k distribuci bolestného za výrony a jizvy. Takové pojištění ale nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů,“ komentuje situaci Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Podle výpočtů pojišťovny stojí návrat vozíčkáře do normálního života se slušným standardem čtyři miliony korun. Na takto vysokou částku je v tuto chvíli pojištěno ani ne půl procento Čechů. U cestovního pojištění je doporučený limit pojistného plnění léčebných výloh minimálně dva miliony korun.

„V případě vážného úrazu se z části léčebných výloh platí náklady na hospitalizaci, neodkladnou operaci, léky a zdravotnický materiál, ale také na repatriaci v případě úmrtí. Z úrazového pojištění se platí přímo klientovi částka podle velikosti úrazu a trvalých následků. V případě úmrtí způsobeného úrazem se z něj vyplácí také finanční obnos pozůstalým,“ vyjmenovává Marek Orawski.

Pojištění právní ochrany volí lidé z opatrnosti

Pojištění právní ochrany volí ti, kteří jsou raději ostražitější, nehodlají nic riskovat a chtějí mít pro jistotu vše pojištěno. Když někoho na sjezdovce zraníte, může to být považováno za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Policie tak proti vám může zahájit trestní stíhání. Proto se vyplatí mít v rámci cestovního pojištění sjednané pojištění právní ochrany. Pokud je máte, neřešte situaci sami, ale požádejte asistenční službu, aby vám zajistila právní pomoc.

Základní pojištění, která byste měli mít na zahraniční hory

Pojistěte si léčebné výlohy i odpovědnost. Jestli spoléháte na cestovní pojištění k platební kartě, bývají v tomto případě nastaveny limity nižší, před cestou si je proto zkontrolujte. Dostatečné cestovní pojištění zahrnuje kromě léčebných výloh i pojistku odpovědnosti, třeba znovu pro případ, že někoho srazíte na sjezdovce.

Na Slovenské hory nejezděte bez pojištění technického zásahu HZS

Hory jsou zrádné. Záchranáři uvádějí, že nejčastějším technickým zásahem je uvíznutí. Náklady na technickou část zásahu horské záchranné služby se mohou vyšplhat na desítky tisíc korun. Zdaleka ne všude cestovní pojištění zahrnuje zásah horské služby, a to konkrétně pátrací akci, která může být stejně životně důležitá jako poskytnutí první pomoci. Na Slovensku je třeba si technický zásah Horské služby připojistit. Určitě na to nezapomeňte v rámci příprav na lyžování a turistické výlety na Slovenských horách.

Jak se pojistit na rizikové a extrémní sporty

I v zimě bývá paleta akčních sportů pestrá. V posledních desítkách let vzniklo neuvěřitelné množství zimních sportovních aktivit, které postupně získávají na oblibě. Jedná se o skialpinismus, zimní ferraty či freeride. Tyto sporty však kromě úžasných zážitků přináší také zvýšené riziko úrazů. Proto je třeba se na ně speciálně připojistit. Ochota jednotlivých pojišťoven se v tomto ohledu ale velmi liší. Některé jsou konzervativní, jiné jsou ochotné vyjít vstříc i milovníkům adrenalinu. Za nadstandardní ochranu si ale pochopitelně připlatíte.

Na extrémní sporty se u většiny pojišťoven pojistit nedá

„Pojišťovny často dělí sporty na základní, které jsou obsaženy v klasickém cestovním připojištění a dále pak na rizikové a extrémní. Na rizikové sporty je pak pojištění samozřejmě o něco dražší. Na extrémní sporty se však většinou u normálních pojišťoven pojistit nedá,“ říká k základnímu dělení sportů Marek Orawski z První klubové.

Různé typy cestovního pojištění českých pojišťoven zahrnují odlišné aktivity. Zatímco dělení na takzvané základní a rizikové sporty má většina pojišťoven shodné, sporty v daných kategoriích můžou být zcela odlišné. Není totiž žádný předpis, který by toto upravoval. Turistika nad 3 000 m.n.m. je někde řazena k extrémním sportům, jinde pouze jako rizikový. Je tedy opravdu dobré pročíst si pojistné podmínky a nebýt pak zbytečně překvapen.

Speciální sporty vyžadují také speciální vybavení. Pokud dojde na pojistnou událost, může pojišťovna zpětně zjišťovat, zda jste je měli. „V našich pojistných podmínkách takovou výluku nemáme. Rozhodli jsme se vycházet z toho, že se lidé pouštějí do extrémů, protože už mají své zkušenosti, vybavení a dostatečný trénink. Chtějí něco zažít, ne si ublížit“, říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Článek vznikl ve spolupráci s Partners.