Jestliže z různých důvodů zvíře nechcete nebo nemůžete vzít s sebou, určitě předem přemýšlíte, kde ho necháte. Nejlepší a zároveň nejjednodušší variantou je, že ho svěříte někomu z rodiny či ze sousedství. Ideální je, když tato osoba zůstane se zvířetem v jeho přirozeném prostředí, tedy u vás doma.

Stále oblíbenější variantou jsou však také zvířecí hotely, kde čtyřnohého hosta ubytují za částky od sto korun na den.

Pas pro zvíře

V případech, kdy cestujete po Česku, vzít zvíře s sebou většinou není problém. Počet zařízení, kde je možné ubytovat se i se psem a kočkou, totiž roste každým rokem.

Chystáte-li se se zvířetem do zahraničí, je potřeba vyřídit několik formalit. Zvíře musí být očkované proti vzteklině a před cestou by mělo projít preventivní prohlídkou. Všichni turisté, kteří se psem, kočkou či fretkou cestují v rámci Evropské unie, musí malému společníkovi vystavit cestovní doklad. Tato povinnost platí už sedm let.

Takzvaný pas zvířete v zájmovém chovu obsahuje důležité informace o absolvovaném očkování a dokument vydávají veterináři.
Každá země mívá jiné podmínky pro vstup se zvířetem, proto se o všem informujte řádně ještě před odjezdem.

Zvláštní opatření se týká cestování se štěňaty a koťaty. Mláďata pod tři měsíce ještě nemají všechna potřebná očkování, především očkování proti vzteklině, takže spadají do zvláštního režimu.

Mohou vycestovat pouze tehdy, pokud od narození pobývala na stejném místě, aniž by přišla do styku s volně žijící zvěří nebo pokud jsou doprovázena matkou, na které jsou závislá. Samozřejmostí je platný pas.

Některé země (Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Malta, Polsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie) vstup s mláďaty bez očkování proti vzteklině neumožňují.

Potřebné informace a výjimky platné v jednotlivých zemích vám sdělí veterinář nebo je najdete na internetových stránkách Státní veterinární správy. Až budete na místě, nezapomeňte pas rodinného přítele nosit při sobě.

Na běžné vycházce by vás kontrola překvapit neměla, ale stát se to může, což dosvědčuje zkušenost Anny Lováskové z Brna:
„Loni v létě jsme byli na dovolené v Itálii. Při procházce s naší fenkou nás zastavila místní policie a kontrolovala, zda zvíře má čip. Strážníci chtěli vidět také příslušný dokument. Ten jsme však měli v apartmánu. Naštěstí to bylo jen kousek, takže syn pro pas doběhl a my šli v kli­du dál.“

Pojištění výdajů

Stejně jako si sjednáváte cestovní pojištění rodiny, zvažte i pojištění psa a kočky. Některé pojišťovny při uzavírání rodinného cestovního pojištění nabízejí rovnou i pojištění zvířete. Při vycestování se vyplatí zvážit rovněž uzavření pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. „Pokud si sjednáte pojištění odpovědnosti, automaticky se vztahuje na škody způsobené všemi členy rodiny, včetně psa nebo kočky, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí,“ říká Tomáš Zavoral z České pojišťovny.

Pojištění veterinární léčby se vztahuje na nezbytné léčebné výlohy v případě úrazu či náhlého onemocnění a uzavřete ho za 25 korun na den. V případě, že jste u České pojišťovny uzavřeli zvířecí pojištění „Mazlíček“, zaplatíte 17 korun. „Pojištění léčebných výloh se vztahuje na všechny evropské země,“ uvádí Tomáš Zavoral.

Pojišťovna Slavia nabízí zase produkt „Pejsek a Kočička“ (týden asi za 200 korun), Česká podnikatelská pojišťovna pak „Pojištění psa“ (na týden za 238 korun). Stejně jako u lidí, i u zvířat se ceny léčebných úkonů mohou vyšplhat do překvapivé výše.

Průměrná cena rentgenového vyšetření v hlavních evropských letoviscích se pohybuje okolo 40 eur (asi 1000 korun). Náročnější úkony jsou samozřejmě ještě dražší.

Ceny v zahraničí

běžná prohlídka psa: 24 eur
běžná prohlídka
+ základní očkování: 30 eur
mikročip: 24 eur
rentgenové vyšetření: 42 eur
vyšetření srdce (EKG): 42 eur
čištění zubů: 48 eur
anestézie: 36 eur

Zdroj: Česká pojišťovna
(vše bez DPH)
Více informací
Vyhnout se případným nesná­zím na cestách pomáhá také správná potrava zvířat.
Informace o nutričně hodnot­ném krmivu najdete například  na www.artemispetfood.eu.
Další možnosti pak nabízí server ww.canine-caviar.cz.

Čtěte také: Zvíře o dovolené: K moři raději ne, lepší je hotel

HANA NIKLOVÁ