Statistika ukazuje, že zákazníci si tuto skutečnost uvědomují. Minulý rok skončil totiž v objemu poskytnutých hypoték ve dvacetiletém srovnání na druhém místě. Podle Hypoindexu sazby klesly až na hranici 2,44 procenta za rok.

„Loňský rok potvrdil náš odhad oživení trhu s nemovitostmi. Pokles úrokových sazeb, spolu s mírným opětovným nárůstem cen rezidenčních nemovitostí, dostal trh s hypotékami na druhý nejvyšší objem v historii," komentoval situaci Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky na výroční tiskové konferenci.

Pětiletá fixace vede

Průměrná výše úvěru na bydlení dosáhla přibližně 1,7 milionu korun, což značí, že splátka průměrné hypotéky v rámci dvacetileté smlouvy vyjde zhruba na 9200 korun. To je asi o čtvrtinu méně než před pěti lety.

Na první pohled se přitom může zdát, že z hlediska občana je momentálně jasnou volbou fixace nízké ceny na co nejdelší dobu. V současnosti si lidé nejčastěji sjednávají hypotéku s pětiletou fixací, i když teoreticky není tato doba omezena.

Hlavním argumentem proti dlouhé fixaci je, že během této doby nelze hypotéku jednoduše splatit. Předčasné splacení je totiž v České republice velmi drahé, mnohem dražší než například u sousedů v Německu, Rakousku a na Slovensku.

Svévoli poskytovatelů hypoték v tomto ohledu však už hodlá Evropská unie omezit, příslušná směrnice začne i v České republice platit 1. dubna 2016.

Pak by se ochrana spotřebitelů měla dále zvýšit a dosáhnout rovněž u hypoték té úrovně, jaká vládne už dnes u jiných spotřebitelských úvěrů, kde si banky mohou účtovat nanejvýš jedno procento z předčasné splacené částky.

Přenesení bruselských záměrů do české reality s bezzubou regulací trhu ze strany centrální banky na tvářích představitelů finančních institucí pochopitelně velkou radost nevyvolává, protože pak bude možné jako penále při předčasném splacení hypotečního úvěru účtovat jen tolik, kolik dosáhnou skutečné náklady předčasného splacení.

I když se nový zákon patrně nebude týkat smluv už uzavřených, lze očekávat, že novinka vnese po letech do ustáleného hypotečního trhu vzruch a nový vítr. Bezpochyby totiž bude mít dopad i na refinancování hypoték, což je teď hojně využívaná metoda konkurenčního boje, tlumená jen nutností dodržet lhůtu fixace. A toto dodržování si banky vynucují právě hrozbou vysokých sankcí.

Síla veřejnosti

Jiný okruh problémů, který však už naštěstí pomalu doznívá (opět ku prospěchu občana), představuje účtování měsíčních poplatků za vedení hypotečního účtu. Podle Jana Sadila nyní lidé jednoznačně dávají přednost hypotéce bez poplatku navzdory tomu, že formálně přichází v úvahu jedna i druhá možnost.

I když se to asi nejednomu bankovnímu uchu nebude líbit, nedávné občanské iniciativy upozorňující na poplatkovou džungli bank sehrály pozitivní roli a přinutily také poskytovatele hypoték, aby se přizpůsobili tlaku veřejnosti.

Pokud jde o očekávání do nového roku, vývoj v oblasti hypoték by mohl být stejný jako v předchozích dvou letech. Roli sehrají příznivé úrokové sazby, nové developerské projekty ve větších městech a pochopitelně zejména potřeba lidí mít vlastní střechu nad hlavou.