Silnou stránkou domácího hospodářství zůstane vyvážený příspěvek domácích činitelů ekonomického růstu, tedy spotřeby a investic. I když to z vývozních čísel není dosud patrné, vnější rizika rychle narostla. Spočívají zejména v hrozících obchodních válkách a možnosti brexitu bez dohody o volném obchodu mezi EU a Velkou Británií.

Problematický může být i vývoj veřejných financí. Na příjmové straně jsou totiž zcela závislé na vysokých tempech ekonomického růstu, zatímco na výdajové straně přetrvává vysoký objem mandatorních výdajů. „V případě poklesu ekonomické dynamiky a výpadku příjmů je nebude jednoduché je upravovat směrem dolů,“ varoval analytik ČBA Miroslav Zámečník.

Prognóza stále předpokládá obstojný růst HDP – letos o 3,3 procenta, napřesrok o 2,9 procenta. Ten však podmiňuje několika okolnostmi. Výkon české ekonomiky se bude ochlazovat postupně, nikoli skokově či šokem. A investice a spotřeba domácností i vlády by měly nadále růst.

Už nyní je přitom ČBA ve své předpovědi pesimističtější než Česká národní banka (ČNB), OECD nebo ministerstvo financí. „Brexit či obchodní války mohou globální ekonomiku velmi poškodit, kvantifikace je ale v podstatě nemožná,“ upozornil na ošemetnost předpovědí ekonom Komerční Banky Jan Vejmělek.

Bankéři se například domnívají, že pokračující růst mezd v roce 2019 citelně ohrozí konkurenceschopnost tuzemských firem. Motorem ekonomiky tak zůstane hlavně soukromá spotřeba, neboť ztenčit by se napřesrok měly i investice podniků. Více utrácet bude naopak podle prognózy vláda, neboť se blíží komunální volby.

Inflace a zároveň kurz koruny budou podle bankéřů nadále stabilní. ČNB bude pokračovat v pozvolném zvyšování základních úrokových sazeb, v úhrnu až o jeden procentní bod. „Dobrá kondice českého hospodářství spolu se slabou korunou vytvářejí prostor pro další svižný růst úrokových sazeb,“ vysvětlil analytik ČSOB Petr Dufek.