Skipass bude platit celou sezonu 2014/15 na denní i večerní lyžování v 19 lyžařských střediscích, mimo večerního lyžování ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. Lyžaři budou mít k dispozici celkem 156 kilometrů sjezdových tratí, 26 lanovek a 118 vleků, aniž by museli do pokladen jednotlivých areálů.

Junioři ve věku 12 až 18 let a senioři za skipas zaplatí 9000 korun a děti 8000 korun. Stránky projektu uvádějí, že pro malé děti do šesti let Czech Skipass není definován - platí pro ně tedy vždy tarifní podmínky příslušného skiareálu. K vystavení skipassu je nutná fotografie, v prodeji je od 1. listopadu.

Jednotlivé areály nabízejí sezonní jízdné levnější, například permanentka pro dospělého ve Špindlerově Mlýně stojí 9500 korun a na Klínovci 8500 korun, uvádějí na svých webech provozovatelé středisek.

Jednotná jízdenka pro 19 areálů ale poskytuje širší nabídku. "Lyžařům nabízí možnost lyžovat na jednu permanentku bez omezení v různých místech ČR a díky komplexnosti nabídky šetřit jejich peníze a dát jim příležitost po zakoupení jednoho produktu lyžovat na mnoha různých sjezdovkách," uvádí AHS.

Pro srovnání, například Salzburg Super Ski Card stojí v hlavní sezoně 665 eur (18.500 Kč). "Salzburger Super Ski Card platná v rakouské zemi Salzburgerland, která má 7156 km2 a je tedy 11x menší než ČR, zahrnuje 22 velkých skiareálů o celkových 2.550 km sjezdovek včetně skoro celoročně otevřeného ledovce Kitzsteinhorn v Kaprunu. Tedy více než 16x rozsáhlejší lyžařská nabídka na ploše 11x menší," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Osúch. Například Tirol Snow Card vyjde na 717 eur (20.000 Kč) a zahrnuje 86 skiresortů s 1133 lanovkami a 4000 km sjezdovek včetně šesti ledovců.

Pilotní ročník

V Česku jde letos o pilotní ročník projektu. "Chce našim klientům ukázat, že nejen v Alpách, ale i v ČR je možno vytvořit společnou jízdenku, která bude platit na velkém území. Skipas lze využít v mnoha skiareálech, které jsou tvořeny různými podnikatelskými subjekty a působí v různých pohořích naší republiky. Ukazuje tím otevřený a moderní přístup provozovatelů lyžařských středisek k veřejnosti a dává zákazníkům možnost poznat, že máme v ČR moderně vybavené skiareály," uvedla na webu asociace.

Czech Skipass platí vedle Špindlerova mlýna a Klínovce také v pěti areálech SkiResortu Černá hora - Pec, ve třech středisích Skiaerálu Jizerky, dále v areálech Malá Úpa, Dolní Dvůr, na Lipně, Špičáku, a také v lyžařských resortech Kouty, Dolní Morava, Deštné, Kohútka a Monínec.