Krátce před čtrnáctou hodinou se poblíž fotbalového hřiště v Supíkovicích sjíždí auta. Vystupují z nich lidé, kteří míří na odpolední směnu do nedalekého závodu Touax.

„Zavření fabriky nám oznámili včera. Přišlo to ze dne na den. Odůvodnili to tak, že kvůli efektivitě přesunou výrobu do Starého Města u Uherského Hradiště. V lednu dostaneme výpovědi,“ řekl Jiří Burďák ze Staré Červené Vody, který v Touaxu pracuje čtvrtým rokem.

Poptávka kvůli uprchlíkům odezněla

Uzavření závodu ke konci března potvrdil i ředitel firmy Algeco. Ta závod získala před několika týdny.

„V rámci celoevropské koupě modulární divize společnosti Touax získalo Algeco v České republice také továrnu v Supíkovicích. Algeco již jednu továrnu na Moravě vlastní. Velká poptávka po modulárních jednotkách vyvolaná uprchlickou krizí v roce 2016 odezněla a současná poptávka není dostatečná pro udržení dvou závodů ve stejném regionu,“ řekl Róbert Bordás.

„Pro nadbytečnost výrobních kapacit a zefektivnění našich výrobních a obchodních aktivit jsme se rozhodli závod v Supíkovicích uzavřít,“ dodal.

Zpráva o konci závodu nepotěšila starostu Supíkovic Romana Bicana. Z 250 zaměstnanců jich odhadem padesát až sedmdesát žije přímo v Supíkovicích. To je pro obec s 670 obyvateli velký počet.

„Na úřad práce se teď sesypaly dvě velké firmy, kromě Touaxu je to ještě jesenický Hard. Nejhorší na tom, je, že obě zaměstnávaly vesměs chlapy, živitele rodin. Jejich příjem jim teď vypadne. Bude to hodně krušné,“ míní starosta Bican.

Smlouvy do března

V Mikroregionu Zlatohorsko je Touax druhým největším zaměstnavatelem. Jsou na něj navíc navázány další místní dodavatelské nebo přepravní firmy.

„Touax sídlí ve Francii, Algeco snad v Belgii. Je to evropský obchod, na který bohužel doplatí obyvatelé Supíkovic,“ dodal Roman Bican.

Zpráva o uzavření závodu je pro pracovníky nevítaným vánočním dárkem.

„Do března nám poběží smlouvy, pak vyprší výpovědi a měli bychom dostat odstupné. Prý se jedná o prodeji závodu, ale nic konkrétního nám neřekli,“ poznamenal Jiří Burďák.

Je tak naděje, že se nejedná o úplný konec zdejšího závodu a naplní se heslo, které visí na jedné z hal Touaxu: V lidech z Jeseníků se skrývá víc, než si myslíte.

Nový majitel: lidem pomůžeme sehnat práci

Deník položil několik otázek ohledně budoucnosti závodu v Supíkovicích řediteli společnosti Algeco Róbertu Bordásovi.

Po koupi modulové divize firmy Touax má vaše společnost Algeco k dispozici několik výrobních závodů. Proč jste se rozhodli uzavřít právě ten v Supíkovicích?
Vyhodnotili jsme výrobní kapacity a vycházelo nám, že zůstaneme u původního vlastního závodu na východní Moravě.

Budete nabízet areál v Supíkovicích k prodeji?
Snažíme se najít jakékoli řešení vzniklé situace. Mezi nimi je i to, že hledáme potenciálního zájemce o koupi závodu, případně jeho části.

Pomůžete nějakým způsobem lidem z vašeho závodu, kteří po jeho uzavření přijdou o práci?
Rozjíždíme aktivity na podporu zaměstnanců, aby v regionu snáze našli nové zaměstnání. Kontaktujeme potenciální zaměstnavatele v okolí či agentury. Také lidem nabízíme pomoc s tím, jak absolvovat přijímací pohovory, napsat životopis a podobně.

Budou mít lidé možnost pracovat u vaší firmy jinde?
S některými lidmi jednáme. Problém je, že naše provozovny jsou dvě stě kilometrů daleko. Pokud by někteří zaměstnanci byli ochotni se přestěhovat, určitá možnost uplatnění existuje.