Pár lahví vína budou mít Vinné sklepy Valtice, kde však kvůli počasí a ptákům sesbírali většinu úrody pro ledové víno ještě před mrazem. Na další dny chystají sběr hroznů pro ledové víno ve vinařství Maděřič v Moravském Žižkově a také vinař Josef Valihrach z Břeclavska.

Teplota minus sedm stupňů byla signálem, že mohou se sběrem začít v Bohumilicích. "Před rokem jsme sbírali už poslední den v roce, kdy byly hrozny pod potřebným mrazem pět nebo šest dnů. Teď jsme se rozmýšleli, jestli to neposbírat dřív, ale potom hlásili mráz, tak jsme počkali," uvedl Heča. Podle něj se dalo dohromady zhruba 45 lidí, kteří od rána zamířili do vinohradu. "Vinohrad máme v areálu firmy, takže je několik desítek metrů od lisu. Vše jsme sbírali do beden a nechávali to venku na mrazu a pak jsme to celé nasypali do lisu," řekl Heča. Dodal, že ledové víno Chardonnay bude mít cukernatost okolo 32,5 stupně. Z celkové hmotnosti hroznů se podaří vylisovat asi pětina šťávy. Následovat však budou další procesy jako například odkalování, kvašení nebo čištění, takže první víno bude až za několik měsíců.

Úrodu ve Valticích ožírali špačci

Jen pár desítek lahví ledového vína budou mít Vinné sklepy Valtice. "Letos jsme nechávali hrozny na ledové víno asi na půl hektaru, ale nezasíťovali jsme to a úrodu nám ožírali špačci. Proto jsme ji posbírali už dříve a zbylo opravdu jen málo. Odhadujeme to tak na deset litrů," řekl ředitel Marek Šťastný.

Začátkem týdne se na sklizeň chystají v Moravském Žižkově. "Máme vše připravené na pondělí. V šest ráno bychom začali sbírat. Za tři hodiny to budeme mít, kolem deváté budeme lisovat a kolem oběda bude vylisováno," informoval Jiří Maděřič z Vinařství Maděřič. Podle něj mnoho hroznů z plochy půl hektaru sežrala zvěř, ale zůstaly zhruba dvě tuny. "Děláme láhve o objemu 0,3 litru, takže budeme mít asi tisíc lahví odrůdy Frankovka," doplnil Maděřič. Cena se pohybuje kolem 400 korun.

Zatím se nesbíralo ani u vinaře Josefa Valihracha z Břeclavska, který plánuje výrobu ledového vína odrůdy Cabernet Franc. "Uvidíme, jak bude v pondělí. Množství ani místo, kde hrozny mám, ale po zkušenostech nesděluji. Mohlo by se stát, že už by tam hrozny nebyly," dodal Valihrach.