Na sběr ledového vína vinaři potřebují alespoň sedmistupňový mráz. O půl stupně tento limit překročily teploty na vinicích Vinařství Sádek na Třebíčsku. "Mráz přišel až nad ránem, nebylo to úplně ono, ale hrozny jsme sebrali," řekl majitel vinařství Lubomír Lampíř. Podle něj už hrozny padaly na zem. "Stejně bychom je museli sebrat na pozdní sběr," uvedl. Firma vyrobí ledové víno z odrůdy Sauvignon, sesbírala 1400 kilogramů hroznů, s výlisností asi 20 procent.

Hrozny na ledové víno začali dnes ráno sbírat i zaměstnanci Vinných sklepů Lechovice ze Znojemska. "Nakonec to s teplotou klaplo a minus sedm stupňů jsme měli. Čekali jsme na to několik týdnů," uvedla Hana Kurtinová ze společnosti.

Jinde ale sbírat vinaři nezačali. Například Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova mělo dnes na vinicích pouze šest pod nulou. Podle vinaře Zdeňka Zvonka z družstva má firma ke sběru nachystaný jeden a půl hektaru.

Se sběrem čeká na pokles teploty i vinař Petr Marcinčák. Na vinicích má nesklizených pět hektarů. Vinaři se shodují, že počasí je v poslední době nevyzpytatelné a že ledového vína bude letos méně. Podle Půčka ale cena této delikatesy neporoste. "Jde o marginální sortiment. Co nebude z letoška, dodají vinaři na trh z minulých let," uvedl Půček. Některé firmy už produkce ledového vína pro letošek vzdaly. Patří mezi ně například Znovín Znojmo. Potvrdil to jeho šéf Pavel Vajčner.