Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi podceňují následky zranění při autonehodách. Pojištění má méně než polovina

Téměř polovina Čechů není připravena na situaci, že by kvůli zranění při autonehodě mohla přijít o pravidelný příjem a že by si jejich léčení vyžádaly další finance. Denně nebo téměř denně přitom v České republice jezdí 63 procent z celkem 6,7 milionu registrovaných držitelů řidičského oprávnění. Vyplynulo to z průzkumu projektu Poúrazová péče.

16.11.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Pojištění pro případ vážného zranění při autohavárii má podle průzkumu 39 procent lidí. Dalších 15 procent ví, že se o ně postará rodina a jejich blízcí a 11 procent se domnívá, že mají takovou finanční rezervu nebo majetek, které jsou dostatečné i pro takový případ.

Pokud by došlo k nehodě s vážnými zdravotními následky, třetina lidí by pro své blízké využila všechny úspory, i takové, které jsou určeny na něco jiného, aby jim zajistila tu nejlepší poúrazovou péči. Hledáte výhodné havarijní pojištění? Ušetříme vám peníze i čas. Porovnejte si nejlepší nabídky.

Sedmadvacet procent dotázaných by prodalo vlastní majetek, pokud by to nešlo řešit jinak. Možnost využití úspor, které má pro takové případy, uvedlo 22 procent dotázaných, o procento méně vyjádřilo ochotu vzít si půjčku a zadlužit se.

Téměř pětina respondentů (18 procent)také konstatovala, že by nic moc udělat nemohla, protože na to nemá. Celá čtvrtina lidí by pak využila konexe, známé a známé známých a šest procent dotázaných odpovědělo, že by dali úplatek, pokud by nebyla jiná možnost, jak zajistit péči jejich blízkým.

TŘETINA LIDÍ NEMÁ ŽÁDNOU REZERVU

Pokud by rekonvalescence a rehabilitace blízkých po autohavárii vyžadovaly další finanční náklady, pro 42 procent lidí by byla jejich uvažovaným limitem částka čtvrt milionu.

Půl milionu je limit pro 15 procent dotázaných a milion pro osm procent. Pětatřicet procent lidí uvedlo, že by vynaložilo v podstatě jakoukoliv částku.

Současně je ale třetina (34 procent) těch, kteří nemají žádnou rezervu pro případ, že by se něco stalo jim nebo jejich blízkým.

Dalších 29 procent pak uvedlo, že mají rezervu menší než 250 tisíc korun. Pro dvě třetiny Čechů by pojišťovna v řešení situace po vážném úrazu při autonehodě hrála zásadní nebo důležitou roli.

V ČEM SE ÚVAHY ŽEN O VÁŽNÝCH NEHODÁCH LIŠÍ OD MUŽSKÝCH?

Že by mohly mít autonehodu, napadá podle průzkumu po usednutí za volant „poměrně často“ více ženy (47 procent), muže jen v 41 procentech. Denně přitom řídí auto 70 procent mužů, ale jen 55 procent žen.

Obavy z jiných řidičů mají taktéž více ženy (82 procent) než muži (78 procent. Příslušnice něžného pohlaví myšlenky na nehodu napadají častěji kvůli nepřízni počasí (61 procent), muže jen v 56 procentech odpovědí.

Nedostatek řidičských schopností přiznala v průzkumu 22 procent žen. To muži jsou výrazně sebevědomější a své vlastní nedostatky při řízení přiznává jen šest procent z nich.

Pro dvě pětiny žen je největším strašákem po autonehodě možnost, že by byly odkázány na pomoc někoho jiného, pro muže je to také největší strašák, ale je menší (36 procent). Trvalé poškození páteře a přerušení míchy spojené s ochrnutím je strašákem pro 28 % mužů a 25 % žen. Překvapivě se mezi ženami nenašla ani jedna, pro niž by strašákem bylo znetvoření, např. obličeje či kůže, jizvy, popáleniny, apod., zatímco u mužů je to největším strašákem pro jedno procento dotázaných.

MUŽI JSOU PŘIPRAVENI LÉPE

Na život po autonehodě s vážnými následky není připraveno více žen (47 procent) než mužů (43 procent). Více mužů (13 procent) než žen (devět procent) tvrdí, že pro takovou situaci má dostatečné finanční rezervu nebo majetek.

Na otázku, co by lidé udělali pro své blízké po vážné autonehodě, aby jim zajistili tu nejlepší péči, přiznává více mužů (22 procent), že na to nemá, než žen (15 procent). Čtvrtina mužů by využila úspory, které má pro takové případy.

U žen by to byla jen pětina. Ženy (23 procent) by ale více než muži (19 procent) byly ochotny se zadlužit a vzít si půjčku, a také by se více než muži spoléhaly na konexe (27 procent vs. 23 procent). Ženy (37 procent) jsou více než muži (32 procent) přesvědčeny o tom, že totéž anebo víc by pro ně udělali i jejich blízcí. U mužů naopak převažuje méně jistá odpověď „asi ano“ (44 procent vs. 39 procent).

V deklarované ochotě investovat do rekonvalescence někoho ze svých blízkých (partnerů, dětí, rodičů) po autohavárii s vážnými následky „vše, co by bylo k dispozici“ převažují jednoznačně ženy. Tuto možnost zvolila téměř polovina z nich (48 procent), zatímco u mužů to byla jen třetina (35 procent).

V řešení situace po vážné autonehodě by pojišťovna sehrála zcela zásadní roli pro 38 procent žen, u mužů je to o 7 procent méně. Muži (36 procent) naopak převažují nad ženami (30 procent) v možnosti, že pomoc pojišťovny by byla důležitá, ale nikoliv jediná.

Autor: Redakce

16.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Proti setkání představitelů evropské krajní pravice protestovalo 15. prosince v Praze po osmnácté hodině poklidně několik desítek lidí.
AKTUALIZOVÁNO
39 3

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Stanislav Šulc.

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Je okouzlující a hladová, řekl kouč o české hvězdě Ledecké

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to malý krok do neznáma, ale už teď si obě strany chválí, jak se povedl. Bývalý americký snowboardista Justin Reiter letos převzal přípravu Ester Ledecké na prkně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Chanukový svícen opět září ve vile Stiassni. Po 80 letech

/FOTOGALERIE/ Výjimečná událost, jakou vila nezažila celá desetiletí, se v pátek odpoledne odehrála v brněnské vile Stiassni. Po osmdesáti letech tam totiž členové Spolku přátel vily Stiassni a brněnské Židovské obce zapálili chanukový svícen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT