Projekt potravinové a materiální pomoci nejchudším lidem potrvá do září příštího roku. Pomáhat má lidem bez domova nebo ohroženým ztrátou bydlení, chudým rodinám s dětmi a dalším lidem ve vážné sociální nouzi. Financován je z Operačního programu potravinové a materiální pomoci v rámci Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) a ze státního rozpočtu.

Do projektu je aktuálně zapojeno pět charitativních organizací: Charita ČR, Naděje, Diakonie SKP ČCE, Slezská diakonie a Diakonie Církve bratrské. Připojilo se také 11 potravinových bank, které na distribuci spolupracují s celou řadou neziskových organizací, a město Jindřichův Hradec.

Ministerstvo rozpočet navýšilo právě kvůli rostoucímu zájmu charitativních organizací i potravinových bank i jejich klientů. "Nejčastěji jsou to maminky s dětmi v azylových domech nebo lidé bez domova,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Lidé v nouzi díky projektu obdrží zejména základní potraviny jako masové konzervy, těstoviny, rýži nebo cukr. Součástí pomoci jsou i dodávky hygienických potřeb – jde například o zubní kartáčky, pasty, šampóny či mýdla. Rodiny s malými dětmi dostanou také kojenecké výživy, příkrmy pro děti s masem a přesnídávky.

„Nově jsme zařadili také hrnce, talíře, příbory a pomůcky k úklidu. Z textilních výrobků pak ručníky, osušky, prostěradla, utěrky, ponožky a spodní prádlo, které je obzvlášť nedostatkovým zbožím - charity ho totiž z darů většinou nezískají. V zimě počítáme s distribucí šál, čepic a rukavic,“ dodala Marksová.

Dosud se v tomto projektu rozdalo cca 580 tun potravin za 34 milionů korun, hygienické potřeby v hodnotě 22 milionů korun, domácí potřeby za 3,5 milionu korun a textil za přibližně 5,5 milionu korun.