Přestavba náchodské nemocnice je velkým problémem kraje, její zahájení se totiž odkládá už od roku 2012. V současné době se chystá vypsání již čtvrté veřejné zakázky. Podle vedení kraje by se měla uskutečnit zřejmě v létě. Modernizace největší krajské oblastní nemocnice by měla být dokončena v roce 2020.

Zdroj: Youtube

Soutěž možná přinese nižší cenu

Oproti předcházejícímu tendru, kdy se cena za přestavbu odhadovala na 1,3 miliardy korun bez DPH, se odhad nyní zvýšil o 200 milionů korun.

„Rozdíl je v růstu cen stavebních prací… Bohužel jsme v situaci, že čím déle budeme prodlévat, tím máme větší pravděpodobnost, že ceny zase porostou," řekl novinářům radní pro investice Václav Řehoř.

Podle něj je však možné, že se kraji podaří vysoutěžit o něco nižší cenu, tím pádem může být i nižší úvěr.

„Podle finančního výhledu bychom mohli ještě v letošním roce proinvestovat asi 52,6 milionu korun a v příštím roce 2018 pak dalších 571,4 milionu korun," uvedl radní. Největší část peněz by se podle něj měla proinvestovat v roce 2019, kdy by prostavěná částka mohla dosáhnout téměř 880 milionů korun.

„V tom samém roce bychom zapojili také čerpání úvěru 450 milionů korun. V závěrečném roce výstavby, v roce 2020, předpokládáme čerpání dalších asi 600 tisíc korun," dodal Václav Řehoř. Všechny uvedené částky jsou bez DPH. Finanční rámec projektu modernizace Oblastní nemocnice Náchod, který odsouhlasila rada, musí schválit krajské zastupitelstvo.

Bolavá místa náchodské nemocnice
Podle Jaroslava Vokůrky, primáře chirurgického oddělení, patří mezi boláky náchodské nemocnice dva oddělené areály, které jsou asi kilometr od sebe. Interní oddělení je tak odtržené od všech základních oborů včetně chirurgie. „To je nejdůležitější, co by se mělo vyřešit," zdůrazňuje primář. Dalším problémem je naprosto nevyhovující stav operačních sálů v dolním areálu. „Cílem výstavby by mělo být i zvýšení lůžkové kapacity, aby se horní areál mohl sestěhovat do toho dolního. Například chirurgické oddělení trpí akutním nedostatkem intenzivních lůžek. Ke všemu lůžková oddělení neodpovídají standardu dnešní doby." Primář upozorňuje i na vzhled špitálu. "Když mladý lékař projeví zájem o práci a přijde do dolního areálu, vidí vybydlený dům, který vypadá, jako by byl určený k demolici. To nemocnici na atraktivitě nepřidá," konstatuje.