Pro většinu lidí znamenají vánoční svátky také pracovní volno. Zavřené jsou školy, úřady, v drtivé většině firem se nepracuje.

Existují ale provozy a profese, kde všichni zaměstnanci nemohou o Vánocích nebo Silvestru zůstat doma.

Mezi lidi, kteří zamíří do práce také o Štědrý večer a Silvestra, patří také zaměstnanci Elektrárny Počerady. Běžný pracovní den čeká na směnaře z nepřetržitých provozů elektrárny a tamní podnikové hasiče.

V elektrárně se drží služby po celé svátky, jak o Vánocích, tak i na Silvestra a Nový rok.

„Elektrárny na severu Čech pojedou na Štědrý den a během prvního svátečního dne na tři osmihodinové směny, 26. prosince to budou směny dvě,“ sdělil Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy, s tím, že poslední den ve starém a první den v novém roce to budou rovněž tři směny.

„V uvedené dny bude jak na ranní, tak i na odpolední a noční směně po 30 až 33 zaměstnancích. Celkem bude mít pracovní Vánoce a pracovního Silvestra na 130 zaměstnanců. V době, kdy Ježíšek nosí dárky, jej bude v areálu elektrárny očekávat 33 zaměstnanců a stejný počet si na Silvestra o půlnoci připije během pracovního procesu pomerančovým džusem,“ řekl Jiří Kulhánek, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Počerady.

Kromě energetiků nemohou v zaměstnání během svátků chybět například hasiči, policisté, lékaři a další personál v nemocnicích a různých sociálních zařízeních. V pohotovosti budou také silničáři, do práce půjdou také třeba zaměstnanci bezpečnostních agentur nebo Českých drah.