Bude se na pozemcích po sovětské armádě u Milovic na Nymbursku, které nyní patří Středočeskému kraji, stavět ohlášená obří fotovoltaická elektrárna? V současné době to vypadá, že nad naplněním tohoto záměru spjatého s pětimiliardovou investicí (včetně dalších navazujících aktivit a revitalizace území se hovořilo o celkových nákladech dokonce v úrovni 14 miliard korun) se vznášejí nemalé otazníky. A to je ještě velmi diplomaticky řečeno.

ČEZ s projektem už nepočítá

Energetický gigant ČEZ, který před půlrokem náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek (ČSSD) představoval jako jednoho z nejvýznamnějších partnerů zapojených do projektu, jehož jméno a ekonomická síla poskytuje garanci naplnění předkládaných záměrů, dal od projektu ruce pryč. Deníku to jménem Skupiny ČEZ – obnovitelné zdroje potvrdil její manažer komunikace Martin Schreier. „Naše účast už není reálná,“ konstatoval s dodatkem, že jeho firma nebyla přímo členem konsorcia firem, které chtějí u Milovic stavět. Byť je pravdou, že jednání o partnerství byla v uplynulých měsících velmi intenzivní.

„Od začátku jsme avizovali, že angažovanost naší společnosti je podmíněna splněním některých podmínek ze strany Mladá RP,“ konstatoval mluvčí a naznačil, že představy obou stran se nesešly. A již nesejdou; ČEZ s jednáním skončil: „Na naší straně vyvstaly vážné obavy, že by byl velký tlak na naše rozhodování…“ Jinými slovy: manažeři ČEZu zájem stavět měli, avšak vyjednávání k dohodě nevedla. K tomu, na čem domluvy ztroskotaly, se Schreier blíže nevyjádřil. „Tyto informace mají charakter obchodního tajemství,“ uvedl pouze.

Čeká se, jaký bude vývoj cen

Reprezentantem zájemců o investici do někdejšího vojenského prostoru u Milovic je od počátku společnost s ručením omezeným Mladá RP. Firma s dvousettisícovým základním kapitálem, vniklá loni v listopadu, má sídlo na pražském Žižkově. Jejími společníky a jednateli jsou Oldřich Fiala (65) ze švýcarské Ženevy a Boris Čajánek (50) z Jablonce nad Nisou. Oficiální stanovisko zní: přípravy projektu jsou stále v běhu. Jak Deníku sdělil inženýr Čagánek, aktuální vývoj zatím nebude komentovat. „Situace je nyní čerstvá. Nikoli z hlediska postoje ČEZu, ale z pohledu vývoje legislativy,“ uvedl. Prvořadý je pro něj vývoj výše výkupních cen elektřiny vyrobené ze slunce, které by se měly snižovat. „Až se Energetický regulační úřad vyjádří k cenové politice u elektřiny ze solárních zdrojů, pak vydáme prohlášení,“ konstatoval jednatel.

Jasněji má být koncem roku

Jak dlouho chce Mladá RP vyčkávat? „V souladu s podmínkami výběrového řízení vypsaného krajem máme na podepsání smlouvy čas dokonce roku,“ uvedl Čajánek. To potvrzuje i středočeský hejtman David Rath. „Pokud k podpisu smlouvy nedojde do konce roku, budeme zvažovat další kroky,“ řekl s tím, že v rámci hledání jiného investora by se pak mohlo změnit i zamýšlené využití území bývalé vojenské základny.

Takové úvahy jsou prý ale zatím předčasné. „Ano, vítěz výběrového řízení zvažuje, zda to toho půjde i za změněných podmínek. Ale tvrdí, že půjde; jen váhá s podpisem,“ uvedl hejtman k záměru vedení kraje dlouhodobě pronajmout významnou část někdejšího vojenského cvičiště u Milovic včetně letiště Boží Dar. Právě vybudování solárních panelů by podle představ krajských radních bylo ideálním využitím jeho betonových ploch, jejichž odstranění se z finančních důvodů nedá předpokládat. Podle dřívějších informací měl solventní investor zájem vybudovat také vědecko-technologický park, sportoviště, energeticky úsporné bydlení a byl ochoten převzít odpovědnost za demolice či zabezpečení a revitalizace panelových domů po ruských vojácích – a to včetně finančního zajištění.

Stav je nyní následující: smlouva o dlouhodobém pronájmu je sepsána a za kraj i podepsána. Chybí podpis druhé stany. Pokud k podepsání nedojde, nehrozí žádné sankce. Neplatí totiž žádná smlouva, ze které by vyplývaly.

Hejtman: rozmyslete si, co ne/chcete!

Hlas lidu může přinést občanům něco, co vůbec nechtěli. Tak lze shrnout vyjádření středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) k aktuálnímu vývoji kolem záměru vedení kraje pronajmout rozlehlé území u Milovic pro vybudování fotovoltaické elektrárny. Z podnětu odpůrců tohoto projektu se souběžně s komunálními volbami ve dnech 15. a 16. října uskuteční v Milovicích referendum. Otázka ale nezní chcete/nechcete stavbu slunečních panelů – lidé mají vyjádřit názor na využití území v souladu s dosavadním územním plánem. „Chystám dopis občanům Milovic, protože ta otázka je položena zákeřně; chystá na obyvatele past,“ řekl Rath novinářům. „Odpověď lze vykládat jednak tak, že občané jsou proti elektrárně, jednak že jsou pro nákladové letiště, které zde chtěli vybudovat naši předchůdci z ODS – přičemž i proti tomu byl v minulosti velký odpor. Rath proto hodlá oslovit dopisem všechny domácnosti, „aby lidé věděli, nač odpovídají“. Tvrdí, že nemíní přesvědčovat, ale jen upozornit na souvislosti. „Odmítnout fotovoltaickou elektrárnu mají lidé legitimní právo. Současně ale podpoří vznik letiště. Příští soutěž na využití území by pak mohl kraj vypsat i jako letiště – a lidé se pak začnou bouřit, že ho nechtějí,“ konstatoval hejtman.

Otázka v referendu se nezamlouvá ani starostovi města Milanu Krausovi (SNK-ED). „My ji ale nevymysleli,“ řekl Deníku starosta s tím, že referendum vzešlo z podnětu přípravného výboru a jeho vyhlášení včetně znění otázky nařídil po předchozích dohadech krajský soud. Svůj pohled na to, co znamenají odpovědi „ano“ a „ne“, rozebírá radnice na svých webových stránkách (www.mesto-milovice.cz). „Každopádně tak, jak je otázka položena, je situace patová,“ míní starosta, podle jehož soudu je navíc věcí výkladu současného územního plánu, co v daném území může být a co nikoli. A pak je tu ještě vazba na VÚC – územní plán velkého územního celku…

Současné zastupitelstvo města už do „kauzy elektrárna“ nechce nijak vstupovat. Případné aktivity přenechává reprezentaci, která vzejde z říjnových voleb.