„Jsme zemí uprostřed Evropy a mávnutím kouzelného proutku se náš export nepřeorientuje o desítky procent do zámoří, ostatně to ani není cílem. Chceme, aby firmám byly otevřeny široké možnosti globálního trhu," řekl Deníku Pavel Fára ze Svazu průmyslu a dopravy, který zájmy exportérů hájí. I zdánlivě drobné úspěchy za oceány mohou být zárodkem lákavého trendu.

„Například do Íránu je náš export sice v absolutních číslech poměrně malý, ale mezi lety 2014 až 2016 vzrostl více než 2,5násobně," konstatoval Fára. Významnou roli zde hrají traktory Zetor. Kontrakt byl podepsán loni během podnikatelské mise, kterou Svaz průmyslu uspořádal při návštěvě ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. O čtvrtinu narostl ve stejném období český vývoz také do Indie či Turecka.

REKORDNÍ ROK

Český vývoz v loňském roce dosáhl v přeshraničním pojetí rekordních 3,97 bilionu korun. Podle statistiků se zvýšil zejména vývoz silničních vozidel a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů. Klesl naopak především vývoz výpočetní techniky.

Čtěte také: Nejhorší účast na interpelacích mají Babiš, Marksová a Bělobrádek

Exportérům s hledáním příležitostí pomáhá státní agentura CzechTrade, která má po celém světě přes pět desítek kanceláří.

„Na řadě trhů došlo k přerušení kontinuity ze 70. a 80. let," řekl Deníku generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal. „Znovu si budujeme pozici a využíváme všeho pozitivního z té minulosti, ale je to dlouhý proces," míní.

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Obchody českých firem s partnery ve zmíněných regionech rostou. „Nerostou ale rychleji než export do vyspělého světa," připustil šéf CzechTrade, který se orientuje zejména na malé a střední firmy. „Nejdříve musí získat zkušenosti se sousedními trhy. Až potom jdou kousek dál, ale pořád zůstávají na kontinentě, a teprve potom jdou za oceán," vysvětlil Doležal. „Tohle je proces, který zabere nějakou dobu," konstatoval. Někdy ani dlouhodobá snaha nemusí nést ovoce. Příkladem jsou horší výsledky českých exportérů v Brazíili způsobené místními ochranářskými opatřeními.

„Propad vývozu vidíme i v Kazachstánu, který je členem Euroasijské unie a jeho ekonomika byla ovlivněna ruskými sankcemi, propadem kurzu ruské měny či cenami surovin," posteskl si Fára. Svaz průmyslu zde proto pomáhá zejména českým energetickým firmám.

„Na některých teritoriích je potřeba pracovat dlouhodobě, i když čísla nevypadají až tak zajímavě," prohlásil Fára s poukazem na další zajímavou zemi – Kubu. „V opačném případě nás okamžitě nahradí konkurence, a jakmile se vývoj obrátí k lepšímu, již bude extrémně obtížné dostat se zpět," dodal.

Nenechte si ujít: Pohledem Deníku: Realisté mají velké ambice. Jsou reálné?

(jnd)