„V posledních letech stojí CNG průměrně mezi 17 a 18 korunami za m3. Aktuální průměrná cena je pak zhruba 17,60 korun za m3, přičemž nafta a benzín stojí v současnosti v průměru více než 29, respektive 30 korun,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.


Zatímco na konci minulého roku jezdilo v Česku okolo 15,5 tisíce vozidel na CNG, nyní je to již 18,9 tisíce. Úměrně tomu roste i spotřeba CNG. Plnicí stanice přibývají neuvěřitelným tempem, aktuálně jich je v provozu již přes 160. Firmy a podnikatelé navíc budou moci podle Durakoviće nově využít od 1. listopadu slevu dvě koruny na kilogram CNG. 

Ilustrační foto.
Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

„Za 10 měsíců narostl počet CNG vozidel o více než 20 procent, a tak odhaduji, že i prodeje CNG budou celkově vyšší o minimálně 20 procent,“ dodává Zdeněk Kaplan, jednatel innogy Energo.

Podle Českého plynárenského svazu loni vzrostla spotřeba CNG v dopravě meziročně o 36 procent na 59,35 milionu metrů krychlových a výrazný růst se dá očekávat i letos.

„Odběry CNG prostřednictvím naší nákupní aliance se meziročně zčtyřnásobily a nadále trvale rostou. Aktuálně odebírají podnikatelé a firmy prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet 10 tisíc kilogramů CNG měsíčně,“ podotýká Duraković.

Ilustrační foto
Rusko zrušilo zákaz dovozu české drůbeže a vajec

„Aktuálně je v Česku v provozu již přes 160 plnicích stanic CNG a při současném tempu jejich budování jich bude během pár měsíců přes 200,“ předpokládá dále Duraković.

Cenová výhoda CNG není na plnicí stanici zřetelná na první pohled, protože se uvádí cena za kilogram. Pro srovnání se však používá cena za metr krychlový, protože to je energeticky srovnatelné množství s litrem benzínu.

Jaroslav Faltýnek.
Okamura místopředsedou sněmovny? Je to možné, připustilo ANO
Zdroj: Youtube