„Několik pražských obchodních center už svým nájemcům avizovalo, že i v krizové situaci budou vyžadovat placení v plné výši. Zároveň je odkazují na to, aby si na zaplacení nájmu vzali úvěr,“ uvedl Jiří Vlček, jednatel firmy Inexad Fashion, která na českém trhu zastupuje například hračkářství Hamleys, obuvnickou značku Barker nebo košile T.M.Lewin.

Podobnou zkušenost popisuje Vladimír Veleba z poradenské společnosti BDO: „Jednat o úlevách na nájemném jsou ochotni pouze majitelé menších obchodních center.“ Podle rozhodnutí vlády mají firmy, které musely vzhledem k opatřením kvůli pandemii koronaviru uzavřít provoz, možnost sáhnout po odkladu nájemného.

Hledání kompromisů

„Na jednu stranu to chrání malé nájemce, na druhou stranu ale nebere v potaz fakt, že rovněž obchodní centra musí splácet své závazky, které mají zejména vůči bankám z titulu výstavby nebo nákupu obchodního centra,“ vysvětluje Veleba. „Ta, která nemají dostatečné rezervy na splácení závazků, tak budou nucena přenášet část problémů na své věřitele, zejména banky,“ dodává.

Maloobchod patří k nejvíce zasaženým odvětvím. Podle Jana Kotrbáčka z poradenské firmy Cushman & Wakefield budou nájemci, pronajímatelé i banky nuceni ke kompromisům.

„Financující banky by se měly zaměřit na možnost odložení nebo snížení splátek úvěrů pronajímatelům obchodních center nebo nájemcům. Obchodníci by se měli v první řadě postarat o své zaměstnance, aby je nemuseli propouštět, a hledat rozumné kompromisy, aby sami neohrozili pronajímatele, který je pro jejich fungování nepostradatelný,“ říká Kotrbáček.

Německá cesta

Ministerstvo průmyslu se možností odkladu nájemného inspirovalo v Německu, kde firmy musí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti platit nájemné a mohou požádat o jeho odložení až na šest měsíců.

Mezi prvními toho využila sportovní značka Adidas. Po tlaku části německé veřejnosti, že opatření mířilo hlavně na postižené menší podniky, se obchodní gigant k placení nájmu vrátil. Platby pozastavili také třeba prodejce obuvi Deichmann nebo módní značka H&M.