Mario Vlček, majitel firmy MOIRA CZ, a. s., začal 
s pletařinou podnikat ve Strakonicích na počátku 90. let. Když se ohlédne zpátky, vidí svůj počáteční úspěch především ve dvou věcech. „Obě jsou i věcí náhody, ale na tom přece není nic špatného. Náhoda a dobré načasování k životu patří. Z tehdejšího Fezka jsem koupil několik starých, přesto kvalitních strojů a dokázal jsem najít lidi, pro které byla práce v pletařském průmyslu smyslem života," říká tento charismatický muž.

Pokud by měl někdo pocit, že tyto dvě věci stačily, je na velkém omylu. Abychom pochopili mysl a životní filozofii tohoto muže, museli bychom cestovat v čase až do doby, kdy byl Mario Vlček vášnivým sportovcem a především horolezcem. Sám se svými přáteli zkoušel na sobě různé materiály a zjišťoval, jak se chovají v extrémních podmínkách. „To byla asi nejdůležitější součást celé řady událostí, které předcházely vzniku firmy. Za socialismu nebylo nic z toho, co jsme potřebovali k našemu výkonu, k dostání, a tak bylo nutné si oblečení a výstroj vyrobit. Není problém se naučit šít, horší je střih. U sportovního oblečení to platí dvojnásob," pokračuje dál Mario Vlček.

Miluje svoji práci

Když vypráví o svém životě a práci, jeho oči dostávají výraz, který nikoho nenechá na pochybách, s kým se setkal. S mužem, který miluje svoji práci, váží si lidí, s nimiž pracuje, a víc než na majetek sází na důvěru mezi lidmi. Dobré jméno si získal už před rokem 1989, kdy na vlastnoručně zkonstruovaném stroji třídil prachové peří do spacích pytlů a bund pro horolezce. Kvalitou a nízkou hmotností přesahovaly všechno podobné zboží v Evropě.

Slova jeho manželky a výkonné ředitelky firmy Marcely Vlčkové to potvrzují. „Mario je velmi pracovitý a neustále ho žene kupředu chuť a elán něco vymýšlet. Je náročný především k sobě, ale i k jiným lidem. Má také velké srdce a umí se vcítit do pocitů druhých lidí. Jedno ale bytostně nesnáší – lež, přetvářku a lenost," říká Marcela Vlčková.

Ale teď k faktům. Mario Vlček začal už v 70. letech s vývojem a výrobou vybavení pro extrémní klimatické podmínky. Po roce 1989 se začal plně věnovat výzkumu modifikovaného propylenového vlákna a výrobě sportovního prádla. Jeho podnikání se pak rozběhlo i díky tomu, že firma uvedla na trh speciální vlákno TG 900. „Naše laločné vlákno je lehčí, teplejší a lépe odvádí vlhkost než klasická kulatá vlákna, včetně dutých. To v polypropylenu žádný výrobce neudělal," vzpomíná.

Značka MOIRA se tak stala, a nejen v České republice, symbolem pro funkční prádlo, textil a další doplňky. Ve společnosti pokračuje vlastní vývoj vláken a dalších technologií, díky kterým získávají její produkty skvělé vlastnosti. Proto je vyhledávaným zbožím nejen mezi vrcholovými sportovci, ale i u široké veřejnosti.

Propagace a soudržnost

Společnost funguje už více než 20 let. Firma vyváží zboží i do ciziny, ale na co dbá Mario Vlček především, je patriotismus. Chce, aby české výrobky byly spojovány s vysokou kvalitou. Proto také sází nejen na propagaci, ale především na soudržnost ve firmě.

„Pokud chcete úspěšně podnikat, musíte mít na paměti, že jde vždy a především o veřejně prospěšnou službu. Ta je jedinou vaší výsadou. Nemůžete myslet pouze na peníze a majetek. Musíte věřit lidem a oni musejí uvěřit vám. Je nutné investovat do jejich vzdělání i pracovních jistot. Aby se podíleli na společné výrobě s hrdostí. 
A úspěch se časem dostaví," poodhalil svoji filozofii Mario Vlček.

Kdyby měl zhodnotit dvacet let podnikání z hlediska toho, co bylo nejhorší, řekl by toto: „Najít odvahu začít 
a najít odvahu vytrvat, neustupovat lži i přes protivenství a nepravosti potkávané cestou. Není jich málo. Je to vaše kůže, kterou nesete na trh."

Mario Vlček
Narodil se 11. února 1948 v Brně.
Ve 12 letech se přestěhoval do Prahy. V hlavním městě dodnes bydlí.
Na začátku 90. let začal podnikat ve Strakonicích. Jižní Čechy si vybral kvůli textilním odborníkům z Fezka a Jitexu.
O vzniku značky MOIRA se často spekuluje, že jde o přesmyčku jména Mario. „Je to francouzské jméno a patřilo šéfredaktorce časopisu o horolezcích, se kterou jsem se potkal v Kanadě," říká Mario Vlček.