Statisíce domácností v Česku si mohou oddechnout. Konec regulovaných nájmů, přestože měly skončit s rokem 2010, se odkládá až do roku 2012. Ve středu o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. V malých městech ale ostrouhají.
„Jedná se jen technické opatření. Nikomu se neděje křivda. Je to spravedlivé jak vůči nájemcům, tak vůči majitelům, protože mohli počítat s nárůsty, jaké byly nastaveny v roce 2006,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Jak již dříve prohlásil, novela řeší problém větších měst, kde by se kvůli deregulaci, a posléze prudkému nárůstu nájemného, dostaly do problému statisíce lidí.
K obavám ministerstva přispěl výrazný nárůst nájmu v regulovaných bytech, které způsobilo prudké zdražování nemovitostí. Původně mělo regulované nájemné stoupat meziročně o dvacet procent, přitom v některých městech se už nyní zvedlo o více než čtyřicet.
Například v Praze se za poslední rok zvedl regulovaný nájem bytu o rozloze 68 metrů čtverečních asi o patnáct set korun na pět a půl tisíce. A pokud by regulace skončila příští rok, ten samý nájemník by v roce 2010 platil už více než osm a půl tisíce. Nyní se ono třítisícové zdražení rozloží do tří let.
Kromě Prahy se oddálení deregulace týká všech krajských měst vyjma Ústí nad Labem a Ostravy. Oddychnout si mohou i lidé ve větších městech Středočeského kraje s počtem obyvatel nad deset tisíc. „Je to nesmírně hloupé rozhodnutí, který stát přijde asi na deset miliard korun,“ komentoval rozhodnutí poslanců předseda Občanského družení majitelů domů a bytů Tomislav Šimeček. „Jde o zcela nesystémové řešení. Vláda se musí v první řadě postarat o chudé a jim dát nějaký příspěvek. Regulací to nemůžou zachránit,“ míní. Navíc s tím, že se bude prodloužená regulace týkat jen velkých měst, nesouhlasí Sdružení místních samospráv. „Nájmy ve velkých městech jsou nepoměrně vyšší než v těch menších. Na druhou stranu vesnické mzdy jsou mnohonásobně nižší,“ říká člen předsednictva SMS Petr Gazdík. „Proto si myslím, že pro všechny občany by měly platit stejné zákony,“ dodal
Opoziční ČSSD s návrhem zákona souhlasí, upozorňuje ale, že neřeší situaci, která nastane, až se po roce 2012 uvolní trh.

Je třeba přijmout zákon, jako mají v Německu. Sociální byty nic nevyřeší, to v rozhovoru pro Deník uvedl šéf Sdružení obrany nájemníků a sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček.
Jste s výsledky jednání ve sněmovně spokojen?
Jedná se o jediný možný kompromis. My osobně bychom byli nejraději, kdyby regulované nájemné vůbec nerostlo.
Ví se už, co bude po konečném datu deregulace, po roce 2012?
To je ten hlavní problém. Nikdo to neví, proto se to také odložilo. ODS říká, že musí předložit občanský zákoník, ale neříká, co v tom zákoníku bude. Po volbách se musí přijmout zákon o nájemném, který by, podobně jako v Německu či Rakousku, stanovil, za jakých podmínek může majitel nájemné zvyšovat. To je to klíčové.
Myslíte si, že je třeba ještě přijmout jiná opatření? Ministerstvo pro místní rozvoj například navrhuje stavět sociální byty…
Víte, sociální byty je jakási „mantra“, která se prosazuje od roku 1990 a nikdy se nerealizovala. Masivní výstavba sociálních bytů znamená výstavbu ghett, nic takového se v Evropě nedělá. Spíše se to řeší příspěvkem na bydlení, ve kterém již nájemník bydlí. Musí se samozřejmě jednat o přiměřený byt.