Zatímco před rokem požadovali majitelé bytů za metr čtvereční činži ve výši 176 korun, nyní si účtují 194 korun. Tedy téměř o 11 procent více. Vyplývá to z údajů, které pro Deník zpracovali provozovatelé inzertního webu a novin Annonce.

V Ústí za polovic

Nejdráže se podle očekávání bydlí v samotném centru hlavního města, nejlevněji v Ústeckém kraji. „Cena za pronájem bytu je na severozápadě Čech ve srovnání s Prahou poloviční,“ komentuje čísla Lenka Černá, ředitelka Annonce.

Ostatně v metropoli a také na Královéhradecku stouply činže, které v inzerátech požadují majitelé bytů, nejvíce.

„V Královéhradeckém kraji zvedají ceny hlavně pronájmy dražších apartmánů a bytů v horských střediscích kolem Špindlerova Mlýna,“ podotýká Lenka Černá.

I sto tisíc měsíčně

V metropoli podražily nájemní byty nejvíce v Praze 7, Holešovicích a na Letné, a to o 19 procent. Průměrný byt tam vyjde na 18 tisíc korun za měsíc.

„Letná je aktuálně velmi žádanou lokalitou, v Holešovicích se zase v posledních letech postavila řada nových, moderně vybavených bytů, které jejich majitelé začali obratem pronajímat,“ říká Lenka Černá.

Ještě dráž vyjde bydlení v Praze 1 a Praze 2. „Právě v centru metropole najdete luxusní apartmány, za které zaplatíte i přes sto tisíc měsíčně,“ dodává Černá. 

Nejen problém Česka

Obecně platí, že vyšší činže platí lidé ve větších městech republiky, kde berou vyšší platy – což je vidět na příkladu moravských metropolí Brna a Olomouce.

Ceny nájmů letí nahoru i v okolních zemích.

„Akcelerující růst cen nájmů není výlučně doménou České republiky, ale je patrný i v těch evropských zemích, kde se zvyšují ceny nemovitostí a dochází tak k rozevírání nůžek mezi poptávkou po bydlení a nabídkou nemovitostí,“ uzavírá Miroslav Novák, ekonom společnosti Akcenta.

close Na kolik vyjde nájemné v Česku info Zdroj: DENÍK zoom_in