Za pokles může prodej bytů z obecního vlastnictví v metropoli, zvyšování regulovaného nájmu a výstavba nových rezidenčních projektů.
Například před deseti lety pronajímala společnost Central Europe Holding zděný byt o dvou pokojích a š kuchyňským koutem na Vinohradech za třicet tisíc korun za měsíc. Dnes ví, že ho za více než čtrnáct tisíc korun měsíčně udá jen těžko.
 
„Ceny smluvních nájmů šly během deseti let dolů kvůli privatizaci, deregulaci a nové výstavbě. Nejrazantněji je snížení patrné právě v lukrativních částech Prahy,“ vysvětlil důvody snížení nájmů šéf společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal.
 
„Před deseti lety v Praze bylo na trhu pouze pár zrekonstruovaných bytů. Vysoké nájmy ve čtvrtích jako jsou Vinohrady vyplývaly z toho, že na trhu jiné kvalitní bydlení nebylo. Dnes je na trhu velmi široké spektrum možností bydlení,“ vyvsětlil Deníku sociolog Luděk Sýkora.

Pronájem bytů v Praze je levnější a dostupnější. Tvrdí to alespoň někteří odborníci na reality. Podle nich klesl nájem zejména u luxusních bytů až o polovinu. Může za to prodej obecních bytů, zvyšování regulovaného nájmu a výstavba nových rezidenčních projektů.
 
Například před deseti lety pronajímala společnost Central Europe Holding zděný byt 2+kk na Vinohradech za 30 tisíc měsíčně. Dnes ví, že ho za více než 14 tisíc korun udá jen těžko. „Ceny smluvních nájmů šly během deseti let dolů. Nejrazantněji je snížení patrné právě v lukrativních částech Prahy,“ uvedl důvody snížení nájemného ředitel společnosti Jiří Pácal.

Čtvrtě se liší


Pokles cen potvrzují také ve společnosti Mexx Reality. „Byty, které se ještě před rokem pronajímaly za neuvěřitelných padesát tisíc měsíčně, jsou dnes i za polovinu. Rozhodující vliv má lokalita, stav bytu a jeho vybavení,“ upozornila makléřka Mexx Reality Marcela Rydfleischová, která se specializuje na pronájmy bytů v Praze. Ceny klesaly nejen u drahého bydlení, ale také u nejčastěji pronajímaných bytů.
 
„Velikosti 1+kk a 2+kk jsou v porovnání s loňskem zhruba o tisícikorunu levnější,“ dodala Rydfleischová. Nižší nájemné však podle místopředsedy Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí nepocítí určitě všichni nájemníci. „Nájem klesl, ale jak kde. V lokalitách, kde zájem vzrůstá, snižování nájemného vidět není. Jde především o centrum a jeho okolí,“ uvedl Libor Dellin.
 
Spíše než k poklesu se ke stagnaci přiklání také společnost AAAbyty.cz. „Deregulace nájemného zatím nebude mít na trh s nemovitostmi nijak dramatický vliv. Neočekáváme v tomto směru zaznamenatelné změny. Ty nastanou spíše až v letech příštích,“ řekl ředitel AAAbyty.cz Petr Illetško. Podle jeho odhadu bude letos nájemné stagnovat. „Například v Praze se v cihlové zástavbě Žižkova či Vinohrad v následujícím čtvrt roce tržní nájemné zvýší. Půjde ale maximálně o jedno procento,“ dodal Illetško.
 
Ke stagnaci se přiklonil také Institut regionálních informací, který monitoruje nájemné v Praze i České republice od roku 2000 na vzorovém bytě o rozměrech 68 metrů čtverečních.
 
„V roce 2000 jsme zaznamenali nájemné v Praze pro sledovaný starší byt ve výši 104 korun za měsíc. V roce 2004 nájemné začalo klesat zřejmě v důsledku vysokého růstu nájemného a cen nemovitostí před vstupem do EU,“ uvedla jednatelka institutu Milada Kadlecová. Podle ní od roku 2006 opět nájemné rostlo a v roce 2007 už dosáhlo výše 148 korun za metr čtvereční.
 
Pokles nepocítili ani někteří nájemníci. „Před deseti lety jsem si byt 1+1 pronajal za deset tisíc Kč, dnes za něj platím třináct. Ale u většího bytu už se to vyplatit,“ uvedl Oldřich Vaněk z Prahy 2.