„Výběr mýtného sice svůj účel – tedy získat nové prostředky na rozvoj silniční sítě – splnil, ale stalo se tak za cenu vysokých nákladů a významného zvýšení ceny za užívání zpoplatněných komunikací," uvedla mluvčí kontrolního úřadu Olga Málková.

Toto tvrzení dokládá čísly. V letech 2007 až 2011 stát na mýtném vybral 31,3 miliardy korun, ale náklady na jeho výběr dosáhly 15,6 miliardy, tedy téměř polovinu vybrané částky. Mnohem výhodněji vycházejí čísla v případě dálničních známek. V poměru 
k ziskům v letech 2009 až 2011 představovaly náklady jen 7,4 procenta. „Jak v roce 2011, tak v roce 2012 došlo k navýšení mýtného o 25 procent, což se však adekvátně nepromítlo do výběru mýtného, 
a dokonce přineslo i další navýšení nákladů na provoz," doplnila Málková.

Generálním dodavatelem elektronického mýtného je firma Kapsch. Její šéf Karel Feix uvedl, že výsledky šetření kontrolního úřadu ovlivňují náklady, které bylo nutné vynaložit na stavbu mýtných bran a vybudování celého systému. Podle původního kontraktu má Kapsch za desetiletou obsluhu systému získat 18,5 miliardy korun, přičemž za toto období stát vybere 85 miliard. Podíl, který firma dostane, se tak podle Feixe sníží na 21 procent.

Kontrolory také zaujala smlouva o navýšení odměn pro společnost Kapsch, díky níž si firma přišla na 75,2 milionu korun. Podle kontrolorů je smlouva pro stát nevýhodná.

Navíc Ředitelství silnic 
a dálnic ČR vyplatilo firmě Kapsch v letech 2007 až 2011 499,5 milionu korun za poplatky, které nebyly zahrnuty ve smlouvě. Ministerstvo dopravy totiž ve smlouvě výrazně podhodnotilo počet aut, která budou tuto službu využívat. „Závěry NKÚ nejsou pro ministerstvo dopravy překvapivé," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold a doplnil, že poukazují na problémy vyplývající ze smlouvy s firmou Kapsch z roku 2006. Smlouva vyprší v roce 2016, kdy ministerstvo vypíše konkurz na nového dodavatele.

Nejvyšší kontrolní úřad se na elektronické mýtné zaměřil již podruhé. Loni v dubnu zveřejnil výsledky svého zjištění, že provoz elektronického mýtného je v Česku dražší než v Německu a v Rakousku.