Za vánoční dárky bude v menší míře letos utrácet 57 procent dotázaných, 15 procent počká na povánoční výprodeje a desetina respondentů dárky kupovat nebude kvůli zdražování a nepříznivé ekonomické situaci. V loňském roce šetřilo na nákupu dárků 40 procent lidí. Žádné dárky nenakupovala čtyři procenta dotázaných. Letošní předvánoční průzkum podle autorů ukazuje, že lidé mají větší obavy, a proto se na Vánoce uskromní.

Se sumou do pěti tisíc korun za všechny vánoční dárky počítá 43 procent dotázaných, 30 procent chce nakoupit dárky do 10 tisíc korun, ukázal průzkum.

Zatímco před dvěma lety nakupovalo pro své nejbližší elektroniku 34 procent lidí, letos ji chce podle výsledků zjišťování pořídit jako vánoční dárek 16 procent dotázaných. Na prvních místech se umístila tradičně kosmetika a také knihy či drobné dárkové předměty. Typy dárků, které letos budou Češi nakupovat, také odrážejí současnou situaci. Jde tak spíše o levnější předměty, elektronika se posunula na devátou příčku.

Předvánoční nápor zažívá Česká pošta každoročně. U zásilek ze zemí mimo EU musí zákazník uhradit také clo
Jak ušetřit za dárky ze zahraničí? Neplatit za celní řízení dopravci

Nákupy v e-shopech již patří mezi běžné zákaznické chování. Lidé si již na tento prodejní kanál zvykli a nemíní na tom nic měnit. Počet těch, kteří preferují e-shopy nebo kamenné obchody, se v podstatě neliší. Stále početná je i skupina lidí (12,5 procenta), která uvedla, že bude nakupovat pouze v tradičních kamenných prodejnách. Jde především o střední až vyšší věkovou skupinu.

„Obecným pravidlem je nezadlužovat se na pořizování vánočních dárků. Dárky patří do kategorie zbytných věcí, je proto lepší se uskromnit a přizpůsobit se aktuální finanční situaci, předem si určit rozpočet na celkový nákup a ten pak dodržet. Pokud se (někdo) rozhodne pro financování půjčkou, měl by si předem spočítat, zda bude mít dostatek peněz na měsíční splátku,“ řekl ombudsman klientů Home Creditu Miroslav Zborovský.