Za letouny, související vybavení, výcvik, munici či simulátory Česko zaplatí 106 miliard korun, částka se bude postupně hradit do roku 2034. Dalších 44 miliard půjde podle ministryně obrany Jany Černochové zejména na infrastrukturu, palivo, přípravu personálu a odvod DPH.

Půjde nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie, dosud jím byl nákup švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za zhruba 60 miliard. „Není čas na další provizoria,“ prohlásila Černochová.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka
Výdaje na obranu nejsou dárek armádě, říká generál Karel Řehka

První letouny mají být hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v Česku do roku 2035. „Přínos schopností tohoto systému za dobu jeho životnosti je v porovnání s penězi, které zaplatíme, výrazně vyšší než při pořízení jiného typu letounu. Experti se shodují, že letouny páté generace vyřeší budoucnost našeho taktického letectva na desítky let dopředu, na rozdíl od nižších generací stíhacích letounů,“ uvedl po jednání vlády premiér Petr Fiala.

Rozsáhlá síť

Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky je hlavní výhodou letounů F-35 kombinace minimální viditelnosti pro radary a schopnost v reálném čase sbírat a zpracovávat data.

„Musíme si uvědomit, že díky velkému množství těchto strojů, které budou v Evropě působit, a jejich propojení, budeme moci využívat senzory a informace od našich spojenců. Hovoříme tady o síti více než šesti set letounů, a to už je síla se zásadním potenciálem pro odstrašení, která má odradit možného protivníka, aby se nás pokusil napadnout,“ uvedl Řehka.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
Čeští vojáci mají jasno, chtějí stíhačky F-35. Uvedli jasné argumenty

„Pokud by došlo k napadení naší země, nevystačíme si se schopností bránit se na svém území. K účinné obraně Česka i celé aliance potřebujeme schopnost působit i na území protivníka. A to nejlépe dovede letoun páté generace,“ doplnil Řehka.

Materiál, který ve středu vláda schválila, je výsledkem více než rok trvajícího procesu, který odstartovalo vládní usnesení z loňského července. Tehdy kabinet na základě vojenského doporučení pověřil ministryni Černochovou vyjednáváním s americkou vládou.