„Rozhodně se mi vyplatí zajet si natankovat do Polska. Jezdím tam už dlouho, aktuálně je ale rozdíl v cenách ještě větší než normálně. Když jsem naposledy tankoval, nakoupil jsem natural 95 v Polsku o necelých 10 korun na litr levněji než v Čechách. Přitom to mám na polskou pumpu stejně daleko jako na tu českou,“ řekl Deníku Jaroslav Podzimek z Frýdlantu. 

Dočasného snížení DPH u pohonných hmot, které polská vláda vyhlásila na půl roku, využívají i lidé, kteří nebydlí přímo v pohraničí. „O tom, že se bude v Polsku zlevňovat, jsme věděli dopředu a přichystali se na to. Vyrazili jsme tam hned v úterý 1. února, kdy začala snížená sazba platit. Natankovali jsme plnou nádrž, a ještě si vzali dva plné kanystry,“ řekl Deníku Zdeněk Malý z Liberce. 

To, že na nákup pohonných hmot do Polska vyráží v současné chvíli stále více řidičů, se projevilo na tržbách českých čerpacích stanic.  

„Určitě je to znát. Podle předběžných odhadů jsme zaregistrovali pokles o 15 až 20 procent jen za první únorový týden. Jelikož se předpokládá, že cena v České republice bude růst až ke hranici 40 korun za litr, pravděpodobně budou i dál řidiči jezdit za levnějším benzínem do Polska,“ uvedl provozovatel frýdlantské Benziny Radek Štrba. Pokles odběru se projevuje i na návštěvnosti čerpacích stanic. Podle obsluhy Benziny ve Frýdlantu jezdí každý den o zhruba 200 řidičů méně než v minulosti. Podobný stav hlásí i další čerpací stanice v pohraničí. 

Maso o polovinu levnější

Pohonné hmoty ale nejsou jediným důvodem, proč Češi v poslední době míří za nákupy za hranice. Polská vláda totiž od začátku února úplně zrušila DPH u některých druhů základních potravin. Chce tak bojovat proti inflaci a zvýšení cen energií. Čechům hraje do karet také silná koruna, kdy jeden polský zlotý klesl pod hodnotu 5 korun a 50 haléřů.

Nejznatelnější důkazy české nákupní horečky jsou pozorovatelné o víkendech, kdy je před polskými obchody zaparkováno více aut s českou státní poznávací značkou než těch polských. „Tím, že bydlíme kousek od hranic, jezdíme do Polska nakupovat pravidelně skoro každý týden. Teď je to ale extrémně levné v porovnání s cenami v českých supermarketech. Maso vyjde třeba o polovinu levněji,“ vysvětlila paní Jarmila z Raspenavy. 

Právě maso je jednou z potravin, u kterých polská vláda snížila DPH z 5 procent na nulu. Mezi další položky patří pečivo, mléčné výrobky, zelenina, ovoce anebo třeba nealkoholické nápoje. V obchodech v polské Bogatynii jsou pak tyto výrobky zřetelně označeny.  

Další odvětví, kde Češi v Polsku nakupují, jsou stavebniny. Hlavní motivací jsou pro nakupující z Česka nízké ceny. „V některých dnech se mi zdá, že je tu více Čechů než Poláků. Nakupují všechno od skříněk po vybavení do koupelny nebo stavební materiál. Většinou nemám problém se s nimi domluvit a pomoct jim vybrat, co shánějí,“ řekl Deníku Mateusz, který pracuje v polském Zhořelci v obchodu Castorama. Ten si je vědom české kupní síly a pravidelně inzeruje svoji nabídku na bilboardech v pohraničních obcích.