Přitom to není tak dávno, kdy naopak Slováci jezdili nakupovat na Moravu. Ty doby jsou ale podle obchodníků nenávratně pryč.

„Jezdívali nakupovat především potraviny, každou sobotu jich tu bylo jako much, ale to byla devadesátá léta, dnes už je levněji u nich,“ potvrdil nám Jaroslav Kubíček, vedoucí úseku potravin jednoho zlínského supermarketu.

Čechy na Slovensku lákají především boty, oblečení ale například i drogistické zboží. „V Trenčíně jsem sehnal plínky, které bych u nás ve Zlíně koupil o padesátikorunu dráž, vzal jsem si troje a náklady na benzín mám z poloviny pokryté,“ prozradil nám Ondřej Koňárek, který na Slovensko jezdí nakupovat pravidelně.

Do Trenčína je to přitom ze Zlína sedmdesát kilometrů, za benzín tam a zpět zaplatí přibližně čtyři stovky a v autě stráví dohromady dvě a půl hodiny, přesto tvrdí, že se mu nakupování v Trenčíně vyplatí.

„Máme v jednom tamnějším supermarketu známou, ta nám vždycky zavolá, pokud je tam nějaká akce a my už tak dopředu víme, pro co si jedeme,“ pokračuje Koňárek.

Jeho slova potvrzuje i Jaroslav Klapka z Valašských Klobouk.

„Minulý týden jsem tam nakoupil prakticky všechny vánoční dárky – dvoje boty, nějaké košile, trika a dokonce dívídíčko. Když jsem to pak spočítal, utratil jsem asi o dva až tři tisíce korun míň, než kdybych nakupoval u nás,“ pochlubil se nám pan Klapka.

„Musím říct, že zákazníků z Moravy, především z těch příhraničních oblastí, nám v posledních letech výrazně přibylo. Jsme za to rádi, jsou to vděční zákazníci, kupují prakticky všechno, zájem mají především o věci v nabídce,“ spokojeně přikyvuje Ivan Roža, vedoucí jednoho z největších trenčínských hypermarketů.

Lidé si zkrátka ceny ve slovenských obchodech nemohou vynachválit. Navíc tvrdí, že si při nákupech mohou procvičit svoji slovenštinu.

Srovnání cen u vybraných výrobků:

Výrobek: Trenčín / Zlín

láhev Fernet stock (0.7l): 110 Kč / 145 Kč

dámské letní triko: 55 Kč /120 Kč

filé z tresky (400g): 38 Kč / 58 Kč

fén na vlasy zn. Meli: 189 Kč /289 Kč

osvěžovač vzduchu Airwick: 290 Kč/ 355 Kč