V podnikatelské sféře se zvýšil indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb a ve stavebnictví. „Podniky plánují pro rok 2019 meziroční růst investic zhruba o 5 procent. Potvrdila se i dobrá kondice stavebního sektoru, kdy po deseti letech saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví vystoupalo na kladnou hodnotu,“ upřesnil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Náladu však výrazně zkazil pohled spotřebitelů. Může za to zejména růst nákladů na bydlení a energie, obzvláště elektřinu. „Radost jim nedělá ani vyhlídka na začátek příštího roku, kdy mnohým z nich dále vzrostou ceny elektřiny, přidá se růst cen tepla a nakonec i plynu,“ říká hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Lépe už nebude

„V listopadu vzrostly obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, jejichž důvodem může být například sílící nejistota z dalšího možného ekonomického vývoje,“ přidal další možnou příčinu Obst. „Spotřebitelé nadále těží z napjaté situace na trhu práce, ovšem tuší, že situace už se příliš zlepšovat nebude a že se ani příliš zlepšit nemůže,“ uvedl Kovanda. Dodal, že pokud se bude výstražný pokles opakovat, může domácí spotřeba příští rok přijít o pozici hlavního tahouna ekonomiky.

Dobrá nálada, dokonce ta nejlepší v rámci dekády, naopak panuje ve stavebnictví. Po mnoha hubených letech by letos mělo růst dvouciferným tempem. Kromě objemu zakázek významně rostou i ceny stavebních prací, a to jak kvůli zvyšujícím se mzdám a zdražujícím energiím, tak kvůli nedostatku některých materiálů na trhu.