„Naší ambicí je, aby se v příštím roce provedly alespoň terénní úpravy před kulturním domem a základní uměleckou školou tak, abychom tady mohli oslavit hody a dát sem kluziště. Zároveň by se pokračovalo s projektovou přípravou,“ uvedl veselský starosta Miloš Kozumplík.

Projekty mají být nachystané do dvou let. „Na nyní dokončovanou rekreační zónu pak může navázat zpevněná rovná plocha, tržiště a prostor pro kulturní i sportovní vyžití. V zimě pro kluziště, v létě pro beachvolejbal,“ přiblížil plány místostarosta Petr Kolář.

Hypotéky. Ilustrační foto.
Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější

Zcela zásadně promění prostor dvaapadesát dvoupokojových až čtyřpokojových bytů ve dvou čtyřpodlažních domech. Jeden vyroste naproti finančnímu úřadu, druhý v blízkosti pošty. „Důvod pro umístění bytových domů je zejména urbanistický. Podle architektů je totiž nynější prostor pro náměstí netypický,“ vysvětlil místostarosta.

Náměstí Míru
· Kde: Veselí nad Moravou, na území bývalého městyse Předměstí Veselí
· I. etapa: od března 2017 do května 2018, zatím proinvestovaných 50 milionů korun
· II. a III. etapa: v plánu od 2020, předpokládané náklady 350 milionů korun


Tyto dvě stavby mají vyjít na zhruba dvě stě milionů korun. Další práce na druhé a třetí etapě přestavby náměstí Míru pak asi na 150 milionů. Městský rozpočet však disponuje jen asi 230 miliony korun. „Čekají nás jednání s bankami. Těžko se do této oblasti nějaké dotační tituly najdou, možná jen na cyklostezku, chodníky a veřejnou zeleň,“ přemýšlel Kolář.

Nyní jsou na náměstí u konce hlavní stavební práce na relaxační zóně, které si zatím vyžádaly padesát milionů korun. Také je tady zasazených téměř čtyřicet stromů, zejména javorů babyk. „Na jaře zbývá dokončení technologických částí souvisejících s provozem moderní fontány se třemi tryskami a liniového vodního prvku s tekoucí vodou lemujícího jižní část náměstí,“ nastínila mluvčí radnice Anna Březovská. Starosta očekává, že tato část bude v provozu v květnu příštího roku.

Navrženou studií se zabývali i zastupitelé. „Nelíbí se mi, že když vyjdu od pošty a podívám se před sebe, uvidím až po křižovatku u kostela souvislý žulový pás. Bez zeleně. Ano, jsou tam stromy, které se zazelenají. Ale druhou etapou děláme obrovskou betonovou plochu k setkávání lidí, podobnou už máme na Bartolomějském náměstí,“ podivil se opoziční zastupitel Josef Chmelař.

Zastupitelé nakonec studii čtrnácti hlasy schválili s doplněním, že etapy budou ještě projednávány s lidmi.

Ilustrační foto
Češi jsou v důchodu průměrně 24 let. Doba penzí se stále prodlužuje