Za Českou republiku se v projektu angažuje konsorcium firem Škoda Electric, Plzeňské městské dopravní podniky a Plzeňská teplárenská společně se Západočeskou univerzitou.

Škoda Transportation v roce 2015 dokončila homologaci prototypu elektrobusu Škoda Perun HP se zrychleným systémem nabíjení. „Elektrobus i automatická dobíjecí stanice jsou aktuálně nasazeny v rámci celoevropského testovacího projektu elektrobusů ZeEUS,“ říká mluvčí společnosti Škoda Transportation Michal Tobrman.

Testování v Plzni začalo v květnu 2015 na konečné zastávce linky č. 33 na sídlišti Košutka, kde se v rámci točny vozidel vybudovalo zázemí pro vztyčení rychlonabíjecí stanice.

Zdroj: Youtube

Dva elektrobusy s bateriemi spočítanými právě pro tuto konkrétní linku měly především nashromáždit data z reálného provozu.

„Výsledky z Plzně a dalších zapojených měst budou k dispozici výrobcům i Evropské komisi. Napomohou k vytvoření strategie, která povede k nejlepšímu řešení v oblasti elektromobility pro veřejnou dopravu v Evropské unii,“ uvedl Tobrman.

Den elektromobility v Třinci.
Třinec má 10 elektrobusů, je lídrem městské elektromobility v Česku

Testování trvalo do konce roku 2016. Technici teď připravují informační manuál, který shrne technickoekonomické výsledky všech v projektu zúčastněných provozů.

"Jsou mezi nimi Plzeň, Münster, Londýn, Barcelona, Cagliari a další evropská města,“ vysvětlil předseda TA ČR Petr Očko. Cílem projektu je rozšířit informace o příslušných technologiích a ekologických přínosech provozu elektrobusů v reálných podmínkách.

„Výhodou nových elektrobusů je to, že mají parametry a výkon srovnatelný s tradičními autobusy se spalovacími motory, ale na rozdíl od nich splňují nejpřísnější kritéria a požadavky na ekologii a mají nižší provozní náklady. Proto jsme se rozhodli jejich vývoj podpořit,“ dodal Očko.

Prodej elektromobilů Tesla na e-shopu Alza.cz.
Alza spustila prodej elektromobilů Tesla. Auto prý doručí do druhého dne

Projekt ZeEUS (Zero Emissions Urban Bus System, tedy Systém městských autobusů s nulovými emisemi) zastřešuje organizace UITP (Mezinárodní unie veřejné dopravy) sdružující evropské dopravní podniky. Partnery projektu a členy projektového konsorcia tvoří 40 podniků a jiných organizací, spojených svojí činností s vývojem a provozem elektrických autobusů - dopravci, dopravní agentury a organizátoři veřejné dopravy, výrobci, energetické společnosti, školy a výzkumná pracoviště.

BMW vloni obsadilo se svým i3 prakticky polovinu miniaturního českého trhu s elektromobily
Vodíkový pohon elektromobilům prodlouží dobu dojezdu