Stovky lidí napříč republikou mají problém. Jejich auta totiž de facto neexistují. Byla přivezena z ciziny a registrace jim zfalšoval úředník z Dobrušky. Od soudu v létě roku 2014 odešel s podmínkou a pokutou 400 tisíc. Dva roky po rozhodnutí soudu začal dobrušský úřad obesílat 205 podvedených majitelů těchto vozidel a chce po nich neexistující originální doklady. Když je nedodají, o vozidla přijdou.

Zoufalým majitelům nezbývá mnoho možností, jak situaci řešit. A jde o velké peníze.

„Odhaduji současnou cenu svého vozidla na dvě stě padesát až tři sta tisíc korun," uvedl majitel jednoho z „neexistujících" vozidel Radek Bouček z Prahy.

Má obavy, že odhadce ministerstva dopravy, po kterém by měl požadovat náhradu škody, určí cenu vozidla mnohem nižší. Volkswagen Multivan v plné výbavě koupil před devíti lety v autobazaru v Trutnově a vůz měl dokonce pražskou SPZ.

Vytáhli si černého Petra

Paradoxní je, že o dobrušské kauze Bouček věděl. „Jezdil jsem do Dobrušky dělat školení. O tomto případu jsem se s úředníky bavil. Nikdy mě však nenapadlo, že se mě také týká. Loni na podzim jsem zůstal paf," popsal. Vadí mu, že se policie a úřady nesoustředí na osoby, které vozy do Česka dovezly. Podle zdroje z policie se dobře ví, kdo to byl. Chyběly však důkazy.

„Nechápu, proč jdou po mně. A vadí mi, že jsem se o celé věci dozvěděl až loni na podzim, proč jsem nebyl účastník řízení? Měl jsem šanci originální doklady od vozu získat, ale v Německu takové dokumenty skartují po sedmi letech. Teď je pozdě," říká Bouček.

Celou věc bere jako selhání systému, dobrušského úřadu a policie. „Je to pěkný guláš," dodal s tím, že zvažuje další postup.

Radek Bouček své vozidlo vlastní již devět let, mezi podvedenými majiteli jsou však i ti, kteří auta koupili až po rozhodnutí soudu. V době, kdy úřady i policie věděly, které konkrétní vozy mají falešné registrace.

Nepříjemné překvapení

Pavel Elsnic ze Střední Moravy auto za čtyřicet tisíc korun koupil své manželce od souseda na konci roku 2014. Ani on netušil, že prodává auto se zátěží. „Bylo to nemilé překvapení. Do auta jsem vrazil dalších dvacet tisíc korun. Jsou to peníze, které mi už nikdo nikdy nevrátí," uvedl.

Protože jeho manželka auto potřebuje, koupila rodina vozidlo nové. „Smířili jsme se se situací. Nic jiného nám nezbývá. Není to příjemné, ale popereme se s tím. Lituji však lidi, pro které je to nepřekonatelný problém," řekl.

Na mysli má důchodce, kteří už na nové auto nemají, nebo ty, kteří vůz potřebují, protože se starají o nemohoucího člena rodiny. „Chápu rozhořčení majitelů a cítím s nimi. Ale ze své pozice s tím nic dělat nemohu. Vím, že pro někoho je to velký problém," nechala se slyšet úřednice dobrušského dopravního podniku Radka Pavlíková.

Co dělal úřad?

Dobrušský úřad prý stihl celou věc řešit v termínu daném zákonem. Fakt, že trvalo přes dva roky od soudního rozhodnutí, než se majitelé aut dozvěděli, že je čekají problémy, připisuje úřednice komplikacím s hledáním právníka pro město a rozsáhlé agendě celé kauzy. Podle osloveného právníka však měl úřad konat dřív.

„Za důležitou okolnost považuji dobu, kdy se státní orgán dověděl o skutečnosti, že schválení technické způsobilosti vozidla bylo provedeno v rozporu s právními předpisy. Z odůvodnění rozhodnutí vyplývá, že o této skutečnosti se úřad musel dozvědět podstatně dříve, než byl vydán odsuzující rozsudek. Městský úřad měl tedy neprodleně postupovat podle zákona. Místo toho byl nečinný, a to ještě více než dva roky poté, kdy byl vydán odsuzující rozsudek. Státní orgán neučinil žádné kroky, aby ochránil veřejný zájem, na nějž se odvolává," uvedl advokát.

Týká se kauza registrací i vás?
Jste majitelem vozidla s falešnou registrací z Dobrušky? Ozvěte se na e-mailovou adresu: barbora.zemanova@denik.cz.

Právní (ne)jistota

Pět měsíců poté, co rychnovský soud uzavřel případ falšovaných registrací, koupila auto paní D. z Pardubicka. I ona poukazuje na fakt, že se o problému dozvěděla až v září 2016. „Tato kauza zpochybňuje státem vystavené dokumenty jako celek. Stát nedostatečně kontroluje a garantuje práci úředníků a snaží se nepřípustné pochybení vyřešit přes jedince, ať už je jejich životní situace jakákoli," poznamenala žena.

Doklad, který jí byl vydán, prý bude považovat za platný a „nedá ho z ruky". „Neuhnu z myšlenky, že mi byl vydán platný, státem a Evropským společenstvím garantovaný doklad, který za platný stále považuji a považovat budu. Fakt, že byl vystaven na základě padělaných dokladů mě nekonejší ani nerozčiluje, není pro mě směrodatný. Je to jen problém pro státní správu, která odvádí pozornost jinam," dodala.

Čtete také:

"Neexistující" auta se prodávala dva roky
Majitelé vyřazených aut mají šanci na jejich opětovné zapsání
Jen náhoda? Majitelé luxusních aut mají prémiovou SPZ pětkrát častěji