Druhý pilíř penzí odcházející vláda Petra Nečase spustila teprve v lednu tohoto roku a zatím se do něj přihlásilo jen přibližně 60 tisíc lidí. Původní předpoklad byl přitom až půl milionu lidí.

Premiér v demisi Petr Nečas (ODS) včera uvedl, že původně prosazoval delší než jen půlroční lhůtu pro lidi starší 35 let. Dosavadní výsledek II. pilíře ho kvůli negativní kampani opozice nepřekvapil. „Jsem zklamán, ale nejsem udiven," konstatoval včera osmačtyřicetiletý Petr Nečas, který sám do II. pilíře vstoupil na konci května, zvolil si přitom konzervativní strategii spoření.

Co přesně by se mohlo ve 
II. pilíři upravit kromě jeho opětovného otevření? „Navrhujeme čtyři základní parametrické změny," potvrdil včera Deníku náměstek ministra financí Radek Urban. Prvním návrhem je možnost, aby se z II. pilíře dalo po pěti letech od uzavření smlouvy vystoupit. Dnes taková možnost není – druhý pilíř je doživotní. Kdo by však z II. pilíře do pěti let po uzavření smlouvy vystoupil, už by se nemohl nikdy vrátit.

S tím jsou spojené i další novinky: poslanci navrhnou, aby kromě doživotní či 20leté renty, která se v důchodu vyplácí, mohla vyplácet i renta na 15 let. Zároveň by se jakákoliv renta mohla vyplácet hned poté, co člověk dosáhne důchodového věku. Dnes (respektive po roce 2018) musí klient nejenom splnit věkovou hranici, ale musí rovněž dokázat, že po dobu 35 let platil sociální pojištění.

Čtvrtou novinkou má být jednodušší možnost dědění. Pokud nyní klient zemře v průběhu spoření, jeho dědic dostane peníze automaticky do svého spoření ve II. pilíři (pokud ho má). Jen když ho nemá, dostane peníze v hotovosti. Nově by se dědic mohl svobodně rozhodnout, zda chce peníze v hotovosti „na ruku" nebo převést do svého penzijního spoření. „Je nutné říci, že navržené změny by platily pro všechny klienty fondů, tedy stávající i budoucí," dodal náměstek ministra financí Radek Urban.

Penzijní společnosti s navrženými změnami v zásadě souhlasí. Zároveň jsou si ale vědomy současné politické situace. „Mám rozumné pochybnosti, zda se to dá stihnout," uvedl včera pro Deník prezident Asociace penzijních fondů ČR Karel Svoboda.

Levice II. pilíř odmítá

Není vyloučeno, že se sněmovna po jmenování úřednické vlády sama rozpustí. I kdyby poslanci stačili návrh projednat v dolní komoře, narazil by nejspíše v Senátu, kde má většinu levice. Ta stále II. pilíř odmítá a hodlá ho buď zrušit nebo zásadně změnit. Zákon by tak musela ještě jednou přehlasovat sněmovna, a to už je hraniční termín. V případě rozpuštění sněmovny jdou totiž všechny zákonné návrhy automaticky „k ledu". Koaliční poslanci přitom chtějí navrhnout, aby změny platily od ledna 2014.

Pokud se ale skutečně začne o změně II. pilíře znovu debatovat, hodlají penzijní společnosti nabídnout k diskusi i některé vlastní návrhy. Jednak by si podle informací Deníku přály, aby II. pilíř zůstal otevřen po celý rok 2014. V kategorii lidí nad 35 let je totiž až 5,5 milionu potenciálních klientů z populačně silných ročníků, především takzvaných Husákových dětí.

Penzijní fondy by se také nebránily tomu, aby kromě doživotní, 20leté či případně 15leté lhůty vznikla i 30letá možnost výplaty renty. „Penzijním společnostem by to umožnilo lépe kalkulovat. 
V případě volby doživotní renty musejí nyní počítat s takzvanou riskovou přirážkou," vysvětluje Karel Svoboda. Poslední bod, který by mohl spoření ve II. pilíři zatraktivnit, by podle penzijních společností mohla být možnost sáhnout si v případě odůvodněné potřeby na dvě procenta, která člověk ve II. pilíři spoří ze svého (tři procenta vyvádí z peněz, které by jinak šly do státní kasy).