„Od začátku roku byla pec vypnutá, zapečetěná ve fólii a označená cedulkami. Někdo dal právo k užívání mého soukromého majetku. Nevím kdo, podal jsem trestní oznámení, které zřejmě rozšířím o konkrétní osoby. Pokud pec používá nezaškolená osoba, tak každým zpopelněním dochází k opotřebení a ke škodám,“ říká Antonín Cícha, který měl krematorium na Střekově 20 let v pronájmu. Případ už šetří policisté.

KAŽDÝ MÁ SVOU PRAVDU

Jiří Šauer uvedl, že pec užívá na základě podepsání předávacího protokolu s městem. „Proběhlo první zpopelnění a budou pokračovat žehy tak, jako tomu bylo v minulosti. Ověřil jsem si to u erudované právní kanceláře v Praze, která mě zastupovala i v koncesním řízení, když pan Cícha dělal obstrukce,“ brání se Šauer s tím, že má pochybnosti o tom, že pec Cíchovi vůbec patří.

Sám Cícha ovšem operuje kupní smlouvou. Hodnota pece je v řádech milionů korun. „Problém způsobil magistrát, který nesplnil podmínky nájemní smlouvy,“ podotýká Cícha. Právní zmocněnec firmy Memory in Memory Petr Rambousek pak dodává, že magistrát nepožádal o koupi pece za jednu korunu, když mohl. „Roční promlčecí lhůta vypršela na konci roku 2016. Žádost a návrh kupní smlouvy přišly od paní primátorky teprve 3. ledna 2018. To už je ale s křížkem po funuse,“ uvádí Rambousek.

Jeho tvrzení však magistrát odmítá, stejně jako návrh, aby pec za 7,5 milionu město odkoupilo. Radní dnes budou schvalovat odkup za původní korunu.

„Tvrzení, že město zaspalo, nepožádalo o převedení pece do svého majetku a promeškalo roční promlčecí lhůtu, vyplývá z jednostranného právního názoru zástupce původního provozovatele a nemá oporu v platné smlouvě. Z této smlouvy vyplývá, že město může pec užívat i po skončení nájemní smlouvy s firmou Memory in Memory,“ stojí v nepodepsaném prohlášení na webu města.

MAFIÁNSKÉ PRAKTIKY?

Náměstek primátorky Jiří Madar pak odkazuje na 90. léta minulého století. „Je to válka pohřebnických mafií, která tady už několikrát byla a asi bude zase,“ uvedl Madar, jenž tak nepřímo připomněl kauzy z doby po převratu.

Zdroj: Asociace pohřebních služeb v ČR

V roce 1998 poslal soud Antonína Cíchu na tři roky do vězení za to, že navedl pracovníka krematoria Jana Havlína, aby zapálil provozovnu konkurenční pohřební služby Harmonie. V té tehdy působil jako společník právě Jiří Šauer.

Cícha konkurenční boj odmítá, Šauer zase říká, že Cícha používá mafiánské praktiky. I samotného Šauera ale vyšetřovala v 90. letech policie kvůli kšeftování s rakvemi. Tehdy 25letý Šauer podle policie přemisťoval před kremací nebožtíky z dražších rakví, které účtoval pozůstalým, do nejlevnějších rakví z tvrzeného papíru.