Stát si zdaněním má přilepšit o sedm miliard korun ročně, s nimiž ministr financí Miroslav Kalousek v návrhu státního rozpočtu pro příští rok už počítá.

„Za určitých okolností se může stát, že návrh nebude účinný k 1. lednu v té části, která se týká zdanění hazardu,“ řekl Nečas. To ale prý neznamená, že by koalice měla rezignovat na snahu protlačit tuto část daňové reformy.

Podle Nečase by případné posunutí platnosti pravidel neznamenalo fatální mínus pro státní rozpočet, píše server. „Neviděl bych jako žádnou katastrofu, protože je tu velká novela zákona, takzvaný Lex Farský, která to upravuje velmi výrazným způsobem od 1. ledna příštího roku v každém případě,“ dodal premiér.

Příliš měkký zákon

Poslanci v září stvrdili úpravu loterijního zákona, která obcím a městům umožní zbavit se do tří let všech heren s výherními automaty. Věci veřejné ale tehdy poukazovaly, že zákon je proti boji s hazardem příliš měkký.

Další změnu v této oblasti má přinést daňová reforma. Hazardní firmy by nově měly podléhat zdanění příjmů. VV ale v srpnu napadly TOP 09 a jejího místopředsedu, ministra financí Miroslava Kalouska, že chce tuto část daňové reformy oddalovat. Ministři TOP 09 tehdy nedorazili na dvě jednání vlády. Tvrdili, že kvůli výrokům Ladislava Bátory, VV oponovaly, že za tím jsou právě daně ze sázení.

Se zdaněním výdělků hazardních firem počítá dodatek ke koaliční smlouvě. Podle něj by měla pravidla platit od 1. ledna 2012, zbytek daňové reformy by měl vstoupit v platnost o rok později.