Podle něj dosavadní koalice připravuje poslanecký návrh, který by umožnil lidem nad 35 let zapojit se do reformy i později, nejen do 30. června. Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že má o vládní důchodové reformě pochybnosti. Obává se krachu fondů. Proti podobě reformy se staví i odbory.

„Samozřejmě jsem zklamán počtem lidí, kteří vstoupili, na druhou stranu nejsem udiven, protože ta gigant a negativní, agresivní kampaň očerňující samozřejmě nemohla nemít dopad," uvedl Nečas. Podle něj řada lidí podlehla obavám o své peníze po vyhrožování zrušením druhého pilíře. ČSSD už několikrát oznámila, že po svém úspěchu ve volbách a převzetí vlády druhý pilíř zruší.

Lidé mohou od ledna přesměrovat tři procentní body ze sociálních odvodů do vlastního spoření u fondů, k tomu musí přidat ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Do konce května to udělalo asi 47.400 lidí. Osoby nad 35 let se mohou do tohoto spoření na penzi zapojit jen do pololetí.

Reformu od počátku kritizují odbory

Šest měsíců od ledna do konce června považuje Nečas za „poměrně krátké" období. Ve vládě se mu prý ale nepodařilo delší lhůtu prosadit. „Již několik měsíců připravujeme návrh, kterým chceme znovu otevřít možnost vstoupit do druhého pilíře pro občany nad 35 let," uvedl Nečas. Místo vlády, která je v demisi, by podle něj novelu předložili poslanci.

Prezident uvedl, že mnohokrát už mluvil o svých pochybnostech o smyslu druhého pilíře. Obává se také krachu fondů, v nichž si lidé spoří. Zmínil i to, že výnos v nich může být záporný. Podle něj bude případné změny či rušení řešit zřejmě „druhá vláda". Sociální demokraté ohlásili, že by naspořené peníze z fondů převedli do třetího pilíře, tedy do doplňkového spoření. V to se změnilo dřívější penzijní připojištění. „Bude-li tomu tak a projde-li to Parlamentem, bude to znamenat fakticky zánik druhého pilíře," uvedl Zeman.

Vládní reformu od počátku kritizují odbory. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je systém nyní špatně nastaven a existence dvou pilířů – tedy druhého se spořením a třetího s připojištěním – je nesmyslná. Odbory vyzývaly, aby lidé do reformy nevstupovali. Podle nich by se měl druhý pilíř zrušit a třetí posílit.