„Těšíme se na spolupráci s Nikim Laudou i na možnost rozvíjet jeho vizi úspěšných rakouských nízkonákladových aerolinek,“ uvedl Ryanair v tiskové zprávě.

Podle předběžné dohody získá Ryanair nejprve 24,99 procent akcií Laudamotion. Pokud ale transakci schválí Evropská komise, může následně svůj podíl navýšit až na 75 procent akcií.

Jedná se o první akvizici Ryanairu za posledních patnáct let. Nízkonákladová společnost má za převzetí zaplatit necelých 50 milionů eur (asi 1,27 miliardy korun). Kromě toho poskytne aerolinkám Laudamotion, v jejichž čele i nadále zůstane Niki Lauda, finanční podporu ve stejné výši a v neposlední řadě i šest letadel včetně posádky.

Provoz by měly Laudamotion zahájit letos v létě a to nabídkou linkových i charterových letů z Rakouska, Německa a Švýcarska do prázdninových destinací ve Středomoří. Ryanair očekává, že ziskové by měly být aerolinky nejpozději v létě 2020. Do budoucna proto předpokládá rozšíření jejich flotily na nejméně třicet letadel Airbus.

Převzetím aerolinek se Ryanair snaží o větší průnik na německý a rakouský trh. O ten se nepříliš úspěšně pokoušel ihned po krachu Air Berlin, většinu letadel si mezi sebou ale rozebrala Lufthansa a easyJet. Před několika dny přitom dopravce oznámil, že by rád expandoval ve Vídni.

Aerolinky Laudamotion jsou již třetí leteckou společností, za jejímž vznikem stojí někdejší trojnásobný šampion formule 1 Niki Lauda. Na začátku letošního roku společnost koupila zkrachovalé Niki Airline, které sám Lauda zakládal v roce 2003.