Tvrzení podniků je v rozporu s výsledky prezentované studie firmy Scio. Podle ní naopak nenajdou v budoucnu absolventi učilišť, jejichž počet chce ministerstvo školství zvyšovat, práci, a budoucnost mají hlavně gymnázia a střední školy.

„Vzhledem k rozvoji průmyslu nejen u nás, ale v celé střední Evropě, budou dělnické a technické kádry citelně chybět. Je proto důležitá podpora státu a spolupráce ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, krajů jako zřizovatelů odborných středních škol, Hospodářské komory ČR a také Svazu průmyslu ČR,“ uvedl dnes prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Ministerstvo školství chce, aby v následujících čtyřech letech odcházelo do učilišť 30 procent ročníku. Po podpoře učňovství volá kromě Hospodářské komory například také Svaz průmyslu a dopravy ČR, víc maturantů se prý v Česku neuživí.

Jednotná učňovská zkouška

Podle komory současný vzdělávací systém neodpovídá požadavkům trhu práce. Zlepšení situace by prý pomohlo například větší zapojení firem přímo do školství. Komora podporuje také zavedení jednotné učňovské zkoušky. Ta by prý garantovala srovnatelnou úroveň učňů a zkvalitnila jejich výuku.

Autoři studie Scio naopak tvrdí že v souvislosti s rychlým rozvojem ve všech odvětvích nebudou v příštích letech tak důležité znalosti nabyté ve škole, ale spíš schopnost rychle se učit novým věcem, znalost jazyků, počítačové dovednosti a širší všeobecný základ. Takové znalosti přitom poskytují hlavně gymnázia a střední školy, na učilištích se učí hlavně odborné věci. Do budoucna se prý bude manuální výroba přesouvat do méně rozvinutých zemí a dobré uplatnění najde ten, kdo se dokáže rychle učit novým věcem.

Dovážení statisíců pracovníků z ciziny

„Hospodářská komora ČR rozumí touze dětí a jejich rodičů po získání kvalitního universálního vzdělání. Jen upozorňuje, že by vždy měli dotyční zvažovat, zda se zvoleným typem vzdělání v životě dobře uplatní a uživí,“ stojí v tiskové zprávě HK. Komora poukazuje na to, že kvalitní řemeslník je pro společnost stejně potřebný jako vysokoškolák. Nedostatek manuálně pracujících by v případě, že se situace nezlepší do budoucna, bylo možno řešit jedině pravidelným dovážením statisíců pracovníků z ciziny. To však podle komory není ani reálné, ani přijatelné.

Čtěte také: Řemeslník s kvalifikací je ohrožený druh